XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

2017 rok na GPW. WIG20 radził sobie świetnie, a inne indeksy?

2017 rok na GPW. WIG20 radził sobie świetnie, a inne indeksy?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

To był rekordowy rok dla indeksu największych spółek giełdowych WIG20. Dość duże zróżnicowanie obserwowaliśmy na innych indeksach. Tak 12 miesięcy na Giełdzie Papierów Wartościowych podsumowuje w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Roman Przasnyski, główny analityk Gerda Broker.

  • WIG20 znalazł się w gronie światowych liderów giełdowych. Wzrost o ponad 27 proc. to bardzo dobre osiągnięcie. Od kilku już lat nie widzieliśmy takiej zwyżki indeksu dużych spółek.
  • Co innego w przypadku spółek średnich i małych. Te indeksy bardzo dobrze zachowywały się w poprzednich latach. Ten rok był więc czasem korekty, odpoczynku, wolniejszego tempa, czy w przypadku sWIG80 zahamowania wzrostu.
  • Liczba spółek opuszczających parkiet była duża. Z punktu widzenia samej giełdy, jako platformy, na której obrót akcjami spółek się dokonuje, to nie jest najlepsza wiadomość.

Duże zróżnicowanie było widoczne na kilku płaszczyznach, tłumaczy Roman Przasnyski.

- Do marca – kwietnia był to bardzo dobry czas dla akcji wszystkich segmentów, czyli i dużych spółek, i średnich, i małych. Później zaczęło się to mocno różnicować. Kursy akcji średnich spółek, czyli indeks mWIG40 wpadł w tzw. trend boczny. Nie zmieniał swojej wartości zbyt dynamicznie, a z kolei małe spółki, które są zgrupowane w ramach indeksu sWIG80, dość mocno traciły od kwietnia prawie do końca roku na wartości. Właściciele małych spółek nie mają więc powodu do zadowolenia – zauważa ekspert.

WIG20 w gronie światowych liderów

Z kolei dla indeksu WIG20 był to dobry okres, dodaje rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

- WIG20 znalazł się w gronie światowych liderów giełdowych. Wzrost o ponad 27 proc., licząc dzisiejszą sesję, to bardzo dobre osiągnięcie – podkreśla analityk. – Od kilku już lat nie widzieliśmy takiej zwyżki indeksu dużych spółek. Co innego w przypadku tych średnich i małych. Te indeksy bardzo dobrze zachowywały się w poprzednich latach. Ten rok był więc takim czasem korekty, odpoczynku, wolniejszego tempa, czy w przypadku sWIG80 zahamowania wzrostu – dodaje.


Exodus spółek

Na GPW w tym roku obserwowaliśmy exodus spółek, z rynku zniknęło 20 z nich.

- Liczba spółek opuszczających parkiet była duża. Z punktu widzenia samej giełdy, jako platformy, na której obrót akcjami spółek się dokonuje, to nie jest najlepsza wiadomość. Natomiast na ten proces trzeba spojrzeć też z fundamentalnego punktu widzenia, czyli spółek i inwestorów. Takie wykupywanie, przejmowanie akcji czy całych spółek, dokonuje się zwykle w momencie, kiedy akcje są niedowartościowane. Z taką sytuacją mieliśmy do czynienia w przypadku wielu, szczególnie tych mniejszych i średnich spółek. Ta sytuacja bywała wykorzystywana przez dotychczasowych inwestorów wiodących bądź nowych inwestorów, którzy chcieli jakieś spółki do swojego portfela przejąć. Jednoznacznie negatywnie nie można więc ocenić tego zjawiska. Z punktu widzenia giełdy jako platformy obrotu nie jest to najbardziej korzystne, ale generalnie z punktu widzenia gospodarczego czy makroekonomicznego jest to zjawisko dobre, jeżeli te spółki notowane na giełdzie cieszą się aż tak dużym zainteresowaniem inwestorów, że są w stanie przejąć w całości nad nimi kontrolę i czerpać korzyści czy zyski – uważa ekspert.

Zagrożenia związane z zagraniczną polityką pieniężną

Roman Przasnyski wskazuje też na pewne zagrożenia, z którymi będzie musiał się zmierzyć warszawski parkiet w 2018 roku.

- Są pewne zagrożenia, związane głównie z polityką pieniężną, przede wszystkim tą zagraniczną, bo u nas zanosi się raczej na to, że stopy procentowe zostaną utrzymane na obecnym, rekordowo niskim poziomie do końca 2018 roku. W USA stopy idą w górę i jest to pewien czynnik zagrożenia, szczególnie dla rynków wschodzących, w tym i polskiego – podsumowuje rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 2017 rok na GPW. WIG20 radził sobie świetnie, a inne indeksy?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!