21 kwietnia na VII EEC - Energia, innowacje i globalna gospodarka

21 kwietnia na VII EEC - Energia, innowacje i globalna gospodarka
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przez najbogatszy, najbardziej różnorodny, jeśli chodzi o tematykę sesji, dzień VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego prowadziło kilka głównych ścieżek tematycznych. Były one rozwinięciem haseł i wskazań z sesji pierwszego dnia Kongresu

Energia w biznesowych i politycznych kontekstach – to obszar tematyczny, który skupił we uwagę największej grupy uczestników Kongresu. Waga tematyki, liczba sesji, ale także obecność komisarza ds. działań w dziedzinie klimatu i energii, Miguela Arias Cañete.

Czytaj też: Komisarz UE ds. klimatu i energii: potrzeba biliona euro na inwestycje w energetyce

Blok związany z energetyką objął drugiego dnia Kongresu zestaw sześciu debat traktujących o rynku energii, inwestycjach, polityce energetycznej i wizji europejskiego sektora energii.

– Z punktu widzenia Unii Energetycznej najważniejsze jest zmodernizowanie rynku energii w Unii Europejskiej, bo wciąż jesteśmy zbyt mocno uzależnieni od dostaw surowców energetycznych z zewnątrz – ocenił Cañete w trakcie sesji „Unia Energetyczna – konkurencyjna, bezpieczna i zrównoważona energia dla europejskiego przemysłu”.

Niezbędne jest ukończenie budowy rzeczywistego wewnętrznego rynku energii w ramach Unii, stworzenie odpowiedniego klimatu inwestycyjnego, niezbędnego do zachęcenia sektora prywatnego do lokowania kapitału w tym sektorze, a także promowanie gospodarki wykorzystującej technologie niskoemisyjne. Musimy poszukiwać nowych dróg do modernizacji europejskiego przemysłu energetycznego, który w ciągu najbliższych dwudziestu lat w znacznej mierze będzie już wyeksploatowany. Inwestycje modernizacyjne w europejskiej energetyce pochłoną astronomiczna kwotę biliona euro

W trakcie debat o energii podkreślano wagę bliższej współpracy międzygranicznej i budowy interkonektorów, umożliwiających przesył energii pomiędzy poszczególnymi krajami Unii. To warunek przezwyciężenia krajowej fragmentacji systemu energetycznego w UE, a w konsekwencji obniżenia cen energii na terenie Unii i zmniejszenia poziomu zależności Unii od dostaw paliw z zewnątrz.

O konieczności łączenia europejskiej energetyki i infrastruktury z myślą o wspólnym bezpieczeństwie mówiono w jednej z kluczowych debat drugiego dnia Kongresu – „Scalanie Europy” . Na cel tych działań wskazał prof. Jerzy Buzek – Żeby energia nie była już nigdy wykorzystywana jako narzędzie geopolityczne.

Na zagrożenia, jakie dla globalnej konkurencyjności gospodarczej Europy stwarza wysoka cena energii (w porównaniu do innych regionów świata) mówiono także w ramach sesji poświęconej reindustrializacji.

Czytaj więcej Bez reindustrializacji będziemy mieli zieloną Europę bezrobotnych

Odnowa przemysłu w Europie nierozerwalnie wiąże się nie tylko z polityką energetyczną i klimatyczną, lecz także z praktycznym wdrożeniem idei innowacyjności. Innowacje w Europie to drugi ważny nurt tematyczny dnia. W trakcie kilku debat poruszano przede wszystkim praktyczne aspekty innowacyjności: skuteczną współpracę nauki z przemysłem, komercjalizację wyników badań, finansowanie innowacji, ich rolę w poszczególnych branżach przemysłu – tak, by był on nowoczesny i przyjazny środowisku.

Europa narażona na skutki niestabilnej sytuacji politycznej tuż za granicami Unii musi poszukiwać gospodarczej alternatywy poprzez współpracę gospodarcza z odległymi rejonami świata – przede wszystkim Azją i Afryką. O szansach i wyzwaniach w tym obszarze mówiono w ramach forów współpracy Europa-Chiny i Afryka-Europa Centralna.

Współpraca gospodarcza Polski z krajami afrykańskimi z roku na rok staje się coraz bardziej znacząca i zauważalna. Za nami prawdziwy przełom w myśleniu nad Wisłą o kontynencie afrykańskim – polscy przedsiębiorcy zaczęli dostrzegać, że dynamicznie rozwijająca się Afryka to nie tylko potencjał i przyszłość, ale miejsce, w którym inwestować trzeba już teraz.

Jesteśmy świadkami nowego strategicznego myślenia Chin o Europie Środkowo-wschodniej, a proces formułowania nowej strategii zbiega się z nowym etapem multilateralnych kontaktów Chin. Po to, by nowe szanse wykorzystać, trzeba jednak budować nowe kompetencje w relacjach z Chinami jako inwestorem oraz partnerem handlowym.

Czytaj też: O rozwoju współpracy na linii Europa-Chiny

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 21 kwietnia na VII EEC - Energia, innowacje i globalna gospodarka

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!