Adam Maciejewski: po 23 latach GPW nie jest jeszcze centrum kapitałowym

Adam Maciejewski: po 23 latach GPW nie jest jeszcze centrum kapitałowym
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

To, co łączy dzisiejszą giełdę w Warszawie z tą sprzed 23 lat, to rola jaką pełni w gospodarce. Natomiast wszystkie mechanizmy i narzędzia jakimi obecnie dysponują inwestorzy, sprawiają, że to już nie jest ta sama giełda - mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl prezes Giełdy Papierów Wartościowych Adam Maciejewski.

- Z punktu widzenia funkcji, jaką GPW pełni, w moim odczuciu najważniejszy był taki moment, którego nie możemy skwantyfikować w czasie. Mówimy tu o pewnym procesie, który polegał na tym, że zmieniało się nasze postrzeganie roli giełdy - mówi Maciejewski.

- Kiedy uświadomiliśmy sobie, że giełda nie jest elementem prywatyzacji, tylko jest mechanizmem zasilania gospodarki w kapitał. Myślę, że budowanie tej świadomości to jest największy sukces GPW. Czyli uświadomienie sobie, że rynek kapitałowy, giełda, która jest jego synonimem, to jest doskonałe źródło zasilania gospodarki w kapitał, zwłaszcza tej innowacyjnej gospodarki. Giełda pozwala tej gospodarce rosnąć. Dziś gospodarka bez giełdy nie byłaby gospodarką moich marzeń - mówi prezes GPW.

Jednocześnie prezes GPW zastrzega, że odbywa się to dziś jeszcze w zbyt małym stopniu.



- Jest jeszcze wiele do zrobienia. Nasza gospodarka jest w większości finansowana kredytem bankowym. To z punktu widzenia innowacyjności gospodarki nie jest zbyt dobre. Rynek kapitałowy pozwala w biznesie trochę więcej zaryzykować, ale dzięki temu i więcej osiągnąć – mówi Adam Maciejewski

Patrząc wstecz na giełdę zawsze można by powiedzieć, że coś poszło nie tak, że można by poprowadzić sprawy innymi torami. Zdaniem Adama Maciejewskiego to, co jednak osiągnęliśmy przez 23 lata, to jest po prostu duża sprawa i możemy być na pewno z tego dumni, ale też nie możemy być dumni za bardzo.

Nie zbudowaliśmy nadal prawdziwego centrum kapitałowego

- Myślę, że każdy z nas powinien czuć pewien niedosyt tego, co osiągnęliśmy. Można było osiągnąć więcej. Nie udało nam się niestety zbudować prawdziwego Centrum Kapitałowego w tej części Europy. Jesteśmy największym rynkiem i możemy powiedzieć, że dominujemy w regionie. Mamy połowę kapitalizacji całego regionu, mamy około 60% obrotu akcjami, czy około 90% obrotu instrumentami pochodnymi. Pytanie czy to już znaczy, że zbudowaliśmy w Warszawie Centrum Finansowe czy Centrum Kapitałowe? Wydaje mi się, że nie. Jako polski rynek odgrywamy jeszcze zbyt małą rolę w mobilizowaniu kapitału właśnie w tej części Europy - mówi prezes GPW.

Integracja rynków środkowo-europejskich powinna być – zdaniem prezesa Maciejewskiego - naszym celem.

Co dalej z GPW

- W przyjętej parę miesięcy temu strategii do 2020 roku opisaliśmy to, co chcielibyśmy przez te lata osiągnąć. Będziemy funkcjonować na zintegrowanym rynku europejskim. Będziemy również instytucją, która poprzez swoje działania będzie odgrywać istotną rolę w Europie - mówi Maciejewski.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Adam Maciejewski: po 23 latach GPW nie jest jeszcze centrum kapitałowym

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!