Afryka - nadzieja Europy

Afryka - nadzieja Europy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Afryka jest najszybciej rozwijającym się gospodarczo kontynentem. Aż sześć z dziesięciu krajów o najszybszym wzroście PKB to państwa afrykańskie! Tymczasem Europa do niedawna zdawała się tego nie dostrzegać. Teraz o zdobycie atrakcyjnych kontraktów będzie trudno - mówili uczestnicy kongresowej debaty poświęcona współpracy gospodarczej Europy z Afryką "Go global! Świat, Europa, Afryka. Czas na nowe rozdanie".

Przez wielu uważana do niedawna za kontynent "bez nadziei" Afryka zmienia wizerunek. Coraz częściej mówi się o niej jako o kontynencie wielkich szans.



- Potrzeba nam szerszego spojrzenia. Powinniśmy zdywersyfikować się gospodarczo, to nie znaczy że zrezygnujemy ze współpracy w strukturach europejskich. Powinniśmy jednak zmienić nastawienie i odejść od stereotypów w postrzeganiu Afryki - zachęcał Aleksander Kwaśniewski, były prezydent RP. - Priorytetem polityki polskiej powinno być otwarcie się na nowe centra gospodarcze i polityczne. Także na Afrykę.

Zobacz zestaw artykułów na temat relacji Europa-Polska-Afryka, które powstały podczas V Europejskiego Kongresu Gospodarczego

- Coś zmieniło się w gospodarce tego kontynentu. Afryka to obecnie lider wzrostu. Co więcej, kontynent ten ma potencjał stania się nowym biegunem światowego wzrostu gospodarczego w następnych dekadach - tłumaczył Horst Köhler, były prezydent Niemiec, zastrzegając, że Afryka nie potrzebuje porad i protekcjonalnego traktowania. - Jest Unia Afrykańska, a jej koncepcja funkcjonowania opiera się na demokracji, rządach prawa i współpracy. Potrzebne jest nowe partnerstwo dla rozwoju Afryki.

- My, Europejczycy i Amerykanie, straciliśmy prawo do pouczania świata w kwestii, jak być powinno. Zafundowaliśmy światu kryzys. Wiele wskazuje też, że przegapiliśmy boom w Afryce, nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy tam mocno zaistnieć - przekonywał Jan Kulczyk, przewodniczący rady nadzorczej Kulczyk Investments.

Zainteresowanie partnerską współpracą wydaje się obopólne. - Nie chodzi o to, aby Europa robiła coś dla nas, ale aby robić coś wspólnie. Istnieje wielki potencjał współpracy - podkreśliła Elham Mahmood Ahmed Ibrahim, komisarz ds. infrastruktury i energetyki Unii Afrykańskiej.

Według komisarz istnieją cztery główne pola współpracy: przemysł, górnictwo, OZE i rolnictwo, oraz związana z nim kwestia zabezpieczenia dostaw żywności.

- Potrzeba nam 37 tys. km nowoczesnych szos, podobną liczbę kilometrów kolei. Powinny powstać nowe hydroelektrownie. Szanse współpracy i potrzeby inwestycyjne są ogromne - tłumaczyła Ibrahim.

- Afryka to kontynent o największym potencjale wzrostu. Pytanie, jak przekonać naszych inwestorów, aby zaangażowali się w Afryce. Widzimy, że rośnie polityczna stabilność, gospodarka się rozwija. Ograniczyliśmy zagrożenia w Mali i problemy w Somalii. Sytuacja się poprawia - ocenił Andris Piebalgs, komisarz UE ds. rozwoju.

Nie oznacza to, że w Afryce nie ma problemów. - Wzrost ograniczony jest tylko do nielicznych grup. Ogromna część społeczeństwa żyje w drastycznym ubóstwie. Druga kwestia to perspektywy dla młodych mieszkańców Afryki. Już obecnie ponad 50 proc. mieszkańców Afryki to osoby poniżej 30 lat. To tykająca bomba z zapalnikiem czasowym. Rozwój musi dotyczyć wszystkich mieszkańców, a nie tylko wąskiego grona - ostrzegał Köhler.

Zdaniem Kulczyka, realizującego (nie bez trudności) duże inwestycje w Afryce, można tam mówić o ryzykach, ale czy w Europie ich nie ma? - Jest takie przysłowie nigeryjskie - jeśli lubisz miód, nie powinieneś bać się pszczół.

Wypowiedzi podczas debaty

Andris Piebalgs, komisarz Unii Europejskiej ds. rozwoju

- Afryka to kontynent z największym potencjałem wzrostu i musimy przekonać naszych przedsiębiorców, aby tam inwestowali. Przez wiele lat Afryka była postrzegana jako miejsce niestabilne politycznie, niebezpieczne oraz ubogie. Tymczasem to zdecydowanie się zmienia i zmierza w dobrym kierunku.

El Hadji Malick Gakou, minister handlu i przemysłu Senegalu w latach 2012-2013

- Afrykańska gospodarka rośnie w średnim tempie 6 proc. rocznie, ale z drugiej strony aż w 30 proc. ten wzrost jest napędzany wydobyciem i eksportem surowców. Dlatego kryzys na rynkach surowcowych powoduje duże kłopoty gospodarcze. Afryka potrzebuje szerokiego rozwoju także innych dziedzin gospodarki.

James L. Jones, naczelny dowódca NATO w latach 2003-2006

- Problemem w Afryce, w niektórych miejscach, mogą być kwestie bezpieczeństwa. Jego zakres jest dziś jednak dużo szerszy niż kiedyś. Coraz większą rolę odgrywają obecnie sprawy ekonomii i rozwoju.

Jan Kulczyk, przewodniczący RN Kulczyk Investments

- Smuci mnie to, że dyskusja dotycząca europejskiego zaangażowania gospodarczego w Afryce toczy się o 10 lat za późno. Dziś to Europa potrzebuje Afryki, a nie na odwrót. Przegapiliśmy wzrost Azji i Ameryki Południowej, a teraz możemy przegapić rozwój Afryki.

Czytaj także: Jan Kulczyk: Europa może przegapić wzrost Afryki
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Afryka - nadzieja Europy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!