Afryka pokazała inwestorom swoje silne strony

Afryka pokazała inwestorom swoje silne strony
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Obecni na Europejskim Kongresie Gospodarczym przedstawiciele krajów Afryki, w ramach Forum Współpracy Gospodarczej Afryka - Europa Centralna przedstawili prezentacje przybliżające inwestorom ich państwa. W tej samej sesji, która odbyła się we wtorek 14 maja, wzięło udział także polskie Ministerstwo Gospodarki, które zaprezentowało program "Go Africa!".

- Polskę i kraje Afryki łączy podobna historia. Naszym wspólnym atutem jest też kapitał ludzki - stwierdziła na początku swojej prezentacji Kinga Szafrankowska z Departamentu Promocji i Współpracy Dwustronnej Ministerstwa Gospodarki RP. - Ponadto zaczynamy współpracę na zasadach partnerskich, bez zbędnych obciążeń z przeszłości.

Wśród atutów Polski wymieniła m.in. duży rynek zbytu, stabilną gospodarkę i centralne położenie w Europie.

- Celem projektu "Go Africa!" jest przede wszystkim zwiększenie wymiany handlowej i inwestycyjnej. Jest on częścią większego programu, który ma prowadzić do internacjonalizacji polskich firm - poinformowała Szafrankowska.

W tym celu Ministerstwo Gospodarki organizuje misje biznesowe towarzyszące zagranicznym wizytom przedstawicieli polskich władz a także liczne działania informacyjne i edukacyjne dla polskich firm.

- Wokół projektu "Go Africa!" zamierzamy też zgromadzić środowiska akademickie oraz afrykańskich absolwentów polskich uczelni , którzy mogą bardzo przyczynić się do wzajemnego zbliżenia - powiedziała przedstawicielka Ministerstwa Gospodarki.

Do najważniejszych dla współpracy sektorów gospodarki Kinga Szafrankowska zaliczyła: rolnictwo, górnictwo (sprzedaż maszyn górniczych), budownictwo, branże IT, przemysł farmaceutyczny oraz produkcję aparatury medycznej oraz przemysł meblarski.
Możliwa rywalizacja z krajami BRIC.

Z kolei Artur Zdybicki, prezes zarządu działającej od kilku lat w Afryce firmy Fair Minds, przedtawił raport nt. Afryki Zachodniej, przygotowany we współpracy z Unią Gospodarczą i Monetarną Afryki Zachodniej. W sumie dotyczył on 15 krajów zrzeszonych w ECOWAS, czyli Wspólnocie Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej.

- Z raportu jednoznacznie wynika, że lokomotywą gospodarczą tego regionu jest Nigeria - powiedział Artur Zdybicki.
Zauważył przy tym, że mimo gospodarczej ekspansji krajów BRIC (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny), kraje opisane w raporcie ciągle najwięcej importują z Europy.

- Co ciekawe, Indie i Brazylia więcej w Afryce Zachodniej kupują, niż do niej sprzedają - dodał.

Prezes Fair Minds zwrócił też uwagę, że region ten odznacza się też w ostatnich latach wysokim wzrostem gospodarczym.
- Dotyczy to zwłaszcza ośmiu krajów zrzeszonych w ramach Unii Gospodarczej i Monetarnej Afryki Zachodniej - podkreślił Artur Zdybicki.

Do organizacji tej należą: Benin, Burkina Faso, Gwinea Bissau, Mali, Niger, Senegal, Togo i Wyvrzeże Kości Słoniowej.
Specjalne klastry dla przedsiębiorców.

Następna prezentacja dotyczyła gospodarki i możliwości inwestycyjnych w Angoli. Przedstawiła ją Laura Alcântara Monteiro, sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Angoli.

- Mój kraj jest bardzo zainteresowany wzrostem partnerskiej współpracy między firmami z Polski i Angoli - zaznaczyła na wstępie Monteiro.

- Naszym atutem na pewno jest fakt, że w ciągu ostatnich 12 lat zwiększyliśmy nasze PKB o 10 proc., podczas gdy liczba ludności wzrosła o 3 proc. - dodała.

- Udało nam się też poskromić nadmierną inflację, która wcześniej przekraczała 10 procent. Obecnie znajduje się poniżej tego poziomu i nie jest już poważnym problemem - oświadczyła.

- Wprowadzamy też liczne reformy i modernizujemy nasza infrastrukturę oraz realizujemy plan wspierania przedsiębiorczości - zadeklarowała.

- Chcemy stworzyć szereg klastrów, dzięki którym zdywersyfikowalibyśmy gospodarkę opierając ją również na dziedzinach, które dotychczas nie były w Angoli zbyt rozwinięte. Jestem przekonana, że Polska ze swoimi doświadczeniami może nam w tym wydatnie pomóc - podsumowała Monteiro, dodając, że wszyscy polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc rządowej Agencji Wsparcia Inwestycji Prywatnych w Angoli.

Ekspresowy wzrost PKB

Serię prezentacji zakończył prof. Anastase Shyaka, prezes zarządu Rwanda Governance Board. Przedstawił on skalę zmian gospodarczych, jakie zaszły w Rwandzie od połowy lat 90. oraz najmocniejsze obecnie strony jej ekonomii.

- Nie tak dawno kojarzono nas tylko z wojną i ludobójstwem. Obecnie w naszym kraju jest już jednak zupełnie bezpiecznie. Co więcej, Rwanda tempo rozwoju Rwandy należy do najszybszych w Afryce - zaznaczył prof. Anastase Shyaka.

- W ciągu 10 lat potroiliśmy nasze PKB. Co prawda ciągle jest ono na niskim poziomie, ale taki wynik musi robić wrażenie - dodał.
Przedstawiciel Rwandy pochwalił się też istotnym ograniczeniem zasięgu biedy w swoim kraju.

- W 1994 roku 77 proc. obywateli żyło poniżej progu ubóstwa. Dziś ten wskaźnik wynosi już mniej niż 50 proc. - oznajmił. Prof.
Anstase Shyaka poinformował też, że Rwanda rozpoczyna właśnie realizację planu rozwoju na lata 2013-2017.

- Przede wszystkim chcemy rozwijać budownictwo oraz energetykę. Rząd zamierza być na tym polu bardzo aktywnym partnerem i jest gotowy inicjować inwestycje, które następnie byłyby kontynuowane przez prywatny biznes - zadeklarował.

- Istotą rozwoju jest idea. Wierzę, że z tych idei, o których obecnie dyskutujemy, wkrótce wyrośnie coś dobrego - podsumował przedstawiciel Rwandy.

Paweł Szygulski
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Afryka pokazała inwestorom swoje silne strony

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!