Analitycy: na wzrost PKB wpłynęło przyspieszenie inwestycji i wzrost konsumpcji

Analitycy: na wzrost PKB wpłynęło przyspieszenie inwestycji i wzrost konsumpcji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Czynnikiem, który wpłynął na przyspieszenie wzrostu PKB w I kwartale było ożywienie inwestycji, a także wysoka konsumpcja - uważają analitycy Raiffeisen Bank Polska S.A. Z kolei analitycy BZ WBK zwracają uwagę na podobny trend także w innych krajach regionu.

PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł realnie w pierwszym kwartale 2017 r. o 4,0 proc. w porównaniu z tym samym kwartałem poprzedniego roku - poinformował we wtorek w tzw. szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny. Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes oczekiwali, że w I kwartale gospodarka urosła o 3,9 proc. rdr.

Zdaniem ekonomistów z Zespołu Analiz Ekonomicznych Raiffeisen Bank Polska S.A. źródłem wzrostu PKB do 4 proc. w I kwartale z 2,5 proc. w IV kwartale 2016 roku była konsumpcja, której wzrost szacują oni na przewyższający 4,0 proc. w ujęciu rocznym.

"Znaczne przyspieszenie wzrostu wynikało natomiast najprawdopodobniej z ożywienia inwestycji. Dostępne wcześniej dane miesięczne sugerowały, że może to dotyczyć głownie sektora publicznego, jednak osiągnięta skala wzrostu PKB nie byłaby raczej możliwa, gdyby poprawa nie dotyczyła też sektora prywatnego" - czytamy w komentarzu.

Z kolei zdaniem ekonomistów z Departamentu Analiz Ekonomicznych BZ WBK, trudno w tej chwili dokładnie oszacować strukturę wzrostu PKB.

"Rynek po marcowych bardzo silnych danych o produkcji nastawiał się na wynik rzędu 3,9 proc. r/r (mediana oczekiwań analityków), choć wczorajsze dane o bilansie handlowym mogły te oczekiwania nieco schłodzić. Tak dobry wynik wpisał się w pozostałe odczyty z naszego regionu, bo i Czechy (przyspieszenie z 2,3 proc. r/r do 2,9 proc. przy oczekiwaniach rynkowych na 2,3 proc.) i Węgry (przyspieszenie z 1,6 proc. r/r do 4,1 proc., gdy oczekiwano 3,2 proc.) zaskoczyły siłą wzrostu gospodarczego w I kwartale" - komentują.

Zdaniem analityków BZ WBK rynek będzie teraz oczekiwał, jak RPP na kończącym się w środę posiedzeniu ustosunkuje się do znacznie lepszych wyników gospodarki.

"Naszym zdaniem bank centralny utrzyma na razie swoją wyczekującą postawę, ponieważ pomimo wyraźnego przyspieszenia wzrostu PKB, wzrostowy trend inflacyjny na razie wyhamował i w najbliższym czasie inflacja pozostanie w okolicy 2 proc. r/r (w maju nawet może być poniżej). Prezes NBP najprawdopodobniej powtórzy jutro deklarację, że w tym roku podwyżki stóp procentowych są bardzo mało prawdopodobne" - przewidują.

Także w opinii analityków Raiffeisen Bank Polska S.A. wyniki PKB "nie wpłyną mimo wszystko na nastawienie RPP, które raczej pozostanie łagodne". "Zmiana nastrojów może nastąpić najwcześniej w III kwartale, gdy wzrost PKB najprawdopodobniej przekroczy 4 proc., a inflacja ponownie przyspieszy m.in. z uwagi na prawdopodobny wzrost cen owoców i inflacji bazowej" - komentują.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!