XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Andrus Ansip na Europejskim Kongresie Gospodarczym

Andrus Ansip, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, komisarz ds. jednolitego rynku cyfrowego, będzie gościem Europejskiego Kongresu Gospodarczego (14-16 maja, Katowice). Jako premier był współtwórcą estońskiego cudu informatyczno-cyfrowego.

  • Andrus Ansip jest postacią znaną zarówno w Estonii i w krajach nadbałtyckich, jak i w Brukseli.
  • Potwierdzeniem jego skuteczności jako polityka jest obecny status Estonii - najbardziej zinformatyzowanego kraju Europy.
  • Obecność wiceprzewodniczącego KE w Katowicach będzie ważna ze względu na wyjątkową rolę w programie Kongresu tematów związanych z IV rewolucją przemysłową oraz rolą nowych technologii w życiu społecznym i publicznym.

Estoński ekonomista, przedsiębiorca, samorządowiec (przez sześć lat burmistrz Tartu), polityk, minister gospodarki i komunikacji, parlamentarzysta krajowy oraz europejski, przewodniczący Estońskiej Partii Reform. W latach 2005-2014 stał na czele trzech kolejnych rządów.

Wizytówka zawodowa Ansipa zadziwia różnorodnością - z wykształcenia chemik, pracował w bankowości i w mediach, a odnalazł się w wielkiej polityce sprofilowanej na rozwojową rolę nowych technologii.

W dziesięcioleciu premierowania Ansipa Estonia dokonała bezprecedensowego, jeśli chodzi o skalę i dynamikę, postępu w dziedzinie informatyzacji. Realizację projektu zwanego "Tygrysim Skokiem", czyli informatyzacji wszystkich szkół oraz edukacji cyfrowej społeczeństwa, rozpoczęto już pod koniec lat 90.

Kolejne jego rządy kontynuowały i wzmacniały tę politykę. Cyfrowa rewolucja objęła wiele dziedzin gospodarki, ale przede wszystkim administrację i życie społeczne - od elektronicznych dzienników szkolnych i elektronicznych recept po sygnał wi-fi dostępny w całym - to prawda, niedużym - kraju.

Obecnie Estonia (nazywana w Europie "E-stonią") oferuje obywatelom szereg udogodnień polegających na przeniesieniu wielu operacji do świata cyfrowego. Za pośrednictwem internetu, nie wchodząc do urzędu, ani nie korzystając z "jednego okienka", można w Estonii założyć firmę. W ten sam sposób Estończycy wyrabiają paszporty i głosują w wyborach, co nie tylko upraszcza życie, ale przynosi wymierne korzyści ekonomiczne.

W dziedzinie rozwiązań technologicznych obsługujących relację państwo-obywatel Estonia stała się szybko wzorem dla najbardziej rozwiniętych krajów świata. Cyfrowe standardy estońskiej administracji przenoszone są za granicę, a Estonia zyskała opinię "najbardziej scyfryzowanego kraju na świecie", a także swego rodzaju poligonu cyfryzacji. Otóż to - poligonu...

Sukcesem Estończyków, ale też administracji pod wodzą Ansipa, było opanowanie kryzysu związanego z atakiem hakerskim i faktycznym paraliżem kraju, jak się okazało, wyjątkowo wrażliwego na tego typu zagrożenia. Ansip uznał wówczas, co szeroko cytowały europejskie media, iż "na Estonii testowano nowy model wojny cybernetycznej".

Doświadczenie było bolesne, ale przydatne. W rok po spektakularnym ataku na Estonię (2007 r.) podjęto decyzję o budowie w Tallinie Centrum Cyberobrony NATO. Dziś dalsze procesy cyfryzacji prowadzone są w Estonii już z pomocą wysokiej jakości zabezpieczeń przed cyberagresją.

Po to, by skutecznie przeprowadzić cyfrową rewolucję i zinformatyzować państwo, jak dowodzi estoński przykład, niezbędna jest jasno określona wola polityczna poparta konsekwencją i determinacją; bez współpracy gabinetów Ansipa z biznesem informatycznym i technologicznym cała operacja nie zakończyłaby się prawdopodobnie takim sukcesem.

Obecnie, jako wysoki rangą urzędnik europejski, Ansip odpowiada nie tylko (o czym mówi nazwa jego funkcji) za realizację projektu pn. Jednolity Rynek Cyfrowy (Digital Single Market) mającego zbliżyć Europę do roli światowego lidera w technologiach ICT. W kręgu jego kompetencji jest także obszar legislacji chroniących dostęp do danych, upraszczanie reguł rządzących e-handlem, promocja rozwiązań e-administracji wśród krajów członkowskich UE, mobilizowanie do inwestycji w infrastrukturę cyfrową, a nawet wspieranie rozwoju przemysłów kreatywnych w UE.

Ważną dla Polski aktywnością Ansipa jest m.in. zapewnienie swobodnego, tj. bez ograniczeń prawno-administracyjnych, przepływu danych pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej.

W Katowicach Ansip weźmie udział w sesji "Technologie, które zmienią nasz świat" 15 maja na scenie głównej hali Spodek. To część programu EKG związana z European Start-up Days, imprezą towarzyszącą Kongresowi - w tym roku ściśle związaną organizacyjne i zintegrowaną programowo z głównym nurtem EKG. Dowiedz się więcej o agendzie wydarzenia


DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Andrus Ansip na Europejskim Kongresie Gospodarczym

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!