Angela Merkel może wreszcie odetchnąć. SPD poparła w referendum udział w rządzie

Angela Merkel może wreszcie odetchnąć. SPD poparła w referendum udział w rządzie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prawie dwie trzecie biorących udział w referendum członków SPD (66,02 proc.) poparło wejście do koalicji rządowej. Po rekordowo długim okresie niepewności w Niemczech znów będzie stabilny rząd, a era Angeli Merkel trwa - pisze niemiecka prasa.

  • Niemcy od pięciu miesięcy nie potrafili stworzyć nowej koalicji rządowej.
  • Teraz wiadomo, że nowa koalicja będzie kontynuacją dotychczasowej.
  • SPD zapewniła sobie mocną pozycję w rządzie; otrzyma m.in resort finansów.

Przywódca SPD Olaf Scholz powiedział w berlińskiej siedzibie partii, że "zdecydowana większość członków SPD kierowała się sugestią kierownictwa ugrupowania. Mamy jasność: SPD wejdzie w skład nowego niemieckiego rządu".

Poinformował, że frekwencja w referendum była "bardzo, bardzo wysoka" po intensywnej kampanii wewnętrznej, w której prokoalicyjne przywództwo partii występowało przeciwko bardziej radykalnemu skrzydłu młodzieżowemu opowiadającemu się przeciwko wejściu do koalicji.

Scholz zapowiedział, że socjaldemokraci przedstawią sześć nazwisk - trzech kobiet i trzech mężczyzn na stanowiska ministrów w nowym rządzie.

"Ważne jest, żebyśmy szybko przystąpili do pracy" - oznajmiła przed posiedzeniem prezydium CDU, wskazując m.in. na potrzebę zajęcia się takimi kwestiami, jak międzynarodowa polityka handlowa.

Zaznaczyła, że umowa koalicyjna jest "księgą zleceń i zadań, które musimy zrealizować". Nawiązując do Unii Europejskiej wskazała, że "w polityce europejskiej potrzebny jest mocny głos Niemiec, wspólnie z Francją i innymi państwami członkowskimi", np. jeśli chodzi o międzynarodową politykę handlową. Wskazała, że w Niemczech zależy od tego wiele miejsc pracy. Agencja dpa pisze, że Merkel nawiązała w ten sposób do zapowiadanego przez prezydenta USA Donalda Trumpa podniesienia ceł na stal i aluminium.

Oczekuje się, że 14 marca Merkel zostanie w Bundestagu wybrana na kanclerz Niemiec; będzie to jej czwarta kadencja.

Niemcy już od pięciu miesięcy zmagają się z utworzeniem rządu. W wyborach do Bundestagu 24 września 2017 roku zarówno CDU/CSU (32,9 proc.), jak i SPD (20,5 proc.) uzyskały wyniki najgorsze w powojennej historii tych partii. Po fiasku rozmów o koalicji z FDP i Zielonymi w listopadzie chadecy rozpoczęli starania o sojusz z SPD. Od 24 października kanclerz Merkel i jej ministrowie sprawują swe obowiązki jedynie komisarycznie.

Europa na tym skorzysta


"Frankfurter Allgemeine Zeitung" zauważa, że sąsiedzi Niemiec "z narastającą irytacją przyglądali się długiemu jak na niemieckie warunki okresowi niepewności", a stabilny rząd w Berlinie jest niezbędny "bardziej niż kiedykolwiek", biorąc pod uwagę sytuację na świecie.

"Europa jest konfrontowana z wydarzeniami geopolitycznymi i geoekonomicznymi, które oznaczają więcej niepokoju i niepewności. W tej sytuacji potrzeba rządu Niemiec, który będzie świadomy swojej roli w Europie i poza nią i nie będzie przed tą odpowiedzialnością uciekał. (...) Bez silnego udziału centralnego mocarstwa w postaci Niemiec Unia Europejska nie posunie się do przodu. Teraz okaże się, czy plan wielkiej koalicji do tego wystarczy" - ocenia gazeta.

Czytaj także: Angela Merkel ostrzega całą UE: świat na nas nie czeka

"FAZ" wskazuje na liczne pilne zadania nowego rządu, zwłaszcza że "pierwszy kwartał 2018 roku minie, nim rząd po Wielkanocy będzie zdolny do działania, i kolejne miesiące upłyną, nim projekt ustawy budżetowej na bieżący rok powstanie, a potem zostanie poddany konsultacjom i przegłosowany w Bundestagu".

Dziennik pisze, że wynik referendum w SPD to "nie tylko triumf przekonania, że partii reprezentującej interesy państwa nie wolno myśleć tylko o sobie samej; głosując przeciw, SPD zaszkodziłaby także samej sobie". "Ten, kto w rozmowach koalicyjnych jest w stanie wywalczyć znaczne zdobycze, a potem odrzuca je ze strachu przed własną odwagą, nie miałby prawa dziwić się, gdyby w następnych wyborach spadł za AfD" - zaznacza.

"Wątpliwości, czy ta konstelacja przetrwa całą kadencję, budzi nie tylko wpisana do umowy koalicyjnej weryfikacja w środku kadencji, ale też jedna trzecia członków SPD, która w referendum zagłosowała przeciw koalicji i która będzie bacznie przyglądać się wynikom sondaży" - podkreśla "FAZ".

Zaskakująco mocny rezultat


"Sueddeutsche Zeitung" zauważa, że dla kanclerz Merkel "minął czas niepewności", a Niemcy "odzyskały zwykły rząd" (zamiast komisarycznego, który rządził krajem od wyborów), dzięki czemu zakończył się najdłuższy w historii RFN okres formowania rządu.

Dzięki zatwierdzeniu w referendum przez członków SPD koalicji z blokiem partii chadeckich CDU/CSU "era Merkel nie dobiegła końca, lecz została przedłużona" - podkreśla "SZ". Stanowisko kanclerza Merkel obejmie teraz po raz czwarty, czego wcześniej dokonali tylko Konrad Adenauer i Helmut Kohl.

Czytaj również: "Polska i Niemcy mogą być lokomotywą wzrostu dla całej UE"

Według "SZ" kierownictwo CDU liczyło na to, że w razie konieczności powtórzenia wyborów do Bundestagu wyszłaby z nich zwycięsko jako "partia stabilności", która mimo oporu ze strony partnerów politycznych "walczyła do końca" o sformowanie koalicji. "SZ" wskazuje, że CDU i CSU na czas rozmów koalicyjnych wyciszyły swój spór o migrację, a SPD nie byłaby w stanie wystawić kandydata na kanclerza, który mógłby zagrozić silnej pozycji Merkel.

W osobnym artykule "SZ" ocenia, że zatwierdzając umowę koalicyjną, socjaldemokraci "oszczędzili krajowi wątpliwego eksperymentu w postaci rządu mniejszościowego lub powtórzonych wyborów, które wzmocniłyby pozycję sił populistycznej prawicy", a samej partii umożliwili przetrwanie i przynajmniej na razie pozycję "ugrupowania, z którym mimo jego osłabienia wciąż należy się liczyć".

"Tagesspiegel" ocenia, że głosy opozycji - Lewicy, Zielonych, FDP i AfD - krytykujące przedłużenie koalicji chadeków i socjaldemokratów jako brak przełomu są nietrafione. "Przyjrzyjmy się umowie koalicyjnej. Jeśli będzie realizowana, Republika zmieni się w sposób, który nie zdarza się często, tzn. dogłębnie i na wielu polach" - podkreśla.

Dziennik pisze o "jednoznacznym wyniku" wewnątrzpartyjnego referendum w SPD, które zdecydowało o przyłączeniu się partii do koalicji z CDU/CSU. Wskazuje jednak, że przeciw wspólnemu rządzeniu opowiedziała się jedna trzecia członków SPD. "Dlatego zadanie na przyszłość jest wielkie - partia nie może pozwolić sobie na dalsze podziały, mimo wszystkich różnic musi się pojednać i odnowić" - podkreśla.

"Die Welt" w komentarzu pisze, że głosując za koalicją, członkowie SPD wykazali się większym rozsądkiem niż kierownictwo partii, a "kryzys przywództwa w tym ugrupowaniu został obnażony w kampanii wyborczej, po wyborach i w okresie po fiasku rozmów koalicyjnych chadeków z Zielonymi i FDP". "Zaskakująco mocny" rezultat partyjnego referendum zostanie przyjęty przez obywateli "może nie euforycznie, ale z ulgą" - ocenia. Gazeta wskazuje pojednanie między kierownictwem a szeregowymi członkami SPD jako jedno z najpilniejszych zadań podczas "odnowy" tego ugrupowania.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

  • Niemcy

    Przelicz walutę
  • euro (EUR)

  • 4,332 złoty (PLN)

    1 EUR, 1,065 USD

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!