Apel think-tanku o klarowny program naprawy relacji z UE

Apel think-tanku o klarowny program naprawy relacji z UE
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Polska ma najgorsze od 2004 roku relacje z Unią Europejską i to w momencie, gdy programuje ona głębokie przeobrażenia strukturalne, co wpłynie na nowy podział sił na całym kontynencie - ocenia Warsaw Enterprise Institute.

  • Trzeba zamknąć konflikty z UE.
  • Należy odtworzyć partnerskie stosunki z Niemcami.
  • Polska powinna stać w obozie państw, które domagają się reformy samej UE.
  • W kraju trzeba przeprowadzić szereg wewnętrznych reform systemowych.

Jest to więc ostatnia chwila, żeby zapewnić Polsce bezpieczne miejsce w Nowej Europie - taką opinię przedstawili dziś podczas prezentacji własnej analizy „Polska wobec UE. Rekomendacje WEI jak wyjść ze ślepej uliczki” - przedstawiciele think-tanku Warsaw Enterprise Institute.

Jakie strategiczne rekomendacje działań proponują dla polityków polskich?

Chodzi o możliwie szybkie zamykanie konfliktów z UE, podporządkowanie polityki zagranicznej budowie anty-rosyjskiego sojuszu, naprawę ładu prawnego dla podniesienia naszej konkurencyjności i wzmacnianie prywatnego polskiego biznesu.

Zdaniem WEI działania te, bez utraty narodowej tożsamości, zapewnią Polsce bezpieczeństwo i należne miejsce w Europie.

Natomiast głównym przesłaniem rekomendacji WEI jest „zaprzestanie polityki konfliktującej Polskę z UE, która obok NATO jest jednym z dwóch filarów bezpieczeństwa naszego kraju”, jak podkreślają autorzy. Według WEI, równie krytyczne jest dziś  „odtworzenie partnerskich stosunków z Niemcami w duchu zawiązania trwałego, niezbywalnego sojuszu strategicznego”. Polska, nie rezygnując ze współpracy w Grupie Wyszehradzkiej czy państw Trójmorza, musi wrócić do Trójkąta Weimarskiego.

„Każdy, nawet najbardziej nierozumny zarzut Komisji Europejskiej musimy traktować z pełną powagą, świadomi, że stawką może być izolacja Polski w ramach nowej architektury UE”, stwierdza WEI.

W sferze gospodarczej WEI postuluje podjęcie inicjatyw UE na rzecz przejrzystości i wolności gospodarczych, w tym konkurencji usług czy samych pracowników. Polska musi znaleźć się w obozie państw, które domagają się reformy samej UE, żeby nie dopuścić do wyodrębnienia się małej UE.  

W kraju natomiast należy przeprowadzić szereg wewnętrznych reform systemowych, które wzmocnią naszą pozycję negocjacyjną w UE. Wśród nich przejście na podatek przychodowy i przywrócenie 22 proc. VAT; wycofanie ustaw ochrony branżowych interesów i przegląd prawa pod kątem odbudowy konkurencyjności.

Konieczna jest głęboka reforma polskiej nauki i szkolnictwa pod hasłem - najlepsze polskie uczelnie w pierwszej 20 światowych rankingów do 2025 roku.

Autorami raportu są pod redakcją Tomasza Wróblewskiego, prezesa WEI, są: Paweł Kowal, były europoseł i wiceminister w MSZ, Anna Słojewska - korespondentka „Rzeczpospolitej” w Brukseli i Andrzej Talaga, eksperta WEI ds. międzynarodowych.   

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Apel think-tanku o klarowny program naprawy relacji z UE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!