Audyt i podatki oddzielnie. To koniec nadużyć

Audyt i podatki oddzielnie. To koniec nadużyć
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Usługi doradcze dla jednostek zainteresowania publicznego nie będą już mogły być łączone z podatkowymi - taki rozdział wprowadza nowa ustawa o biegłych rewidentach.

Wpisuje się on w strategię uszczelniania systemu podatkowego przez państwo, ale jest też wdrożeniem prawa unijnego i  jednym z elementów poprawy sprawozdawczości w Unii Europejskiej.

- To, że biegły rewident badający sprawozdanie finansowe nie może wykonać usługi, której efekt jest w tym sprawozdaniu finansowym, to była rzecz naturalna. W ustawie się zmienia, fakt że w odniesieniu do przedsiębiorstw systemowych jakimi są banki, ubezpieczyciele i spółki giełdowe, audytor nie będzie mógł wykonać pewnych dodatkowych usług, które z natury rzeczy nigdy nie powodowały utraty niezależności. Na przykład nie będzie mógł przeprowadzić szkolenia z zakresu podatków, czy księgowości dla pracowników tej firmy. Nie będzie mógł pomóc tej firmie w interpretacji prawa podatkowego. To dotyczy wąskiego wycinku rynku jednostek JZP, czyli jednostek zainteresowania publicznego - mówi Krzysztof Burnos, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.

Kluczowa jest niezależność


Aleksandra Kalinowska, partner w spółce Andersen Tax podkreśla, że w tych wypadkach chodzi o zachowanie większej niezależności biegłego rewidenta

- Zdaniem Ministerstwa Finansów taki był główny cel wprowadzenie tych przepisów, żeby audytor nie badał struktur podatkowych, które zostały wdrożone przez jego firmę, która zajmuje się audytem. Podobnie jest w obszarze cen transferowych. Jeśli firma przygotowuje dokumentacje cen transferowych, a następnie potwierdza jej prawidłowości, w naturalny sposób może tu dojść do nieprawidłowości. Nowe przepisy mają temu zapobiec – wyjaśnia.


Co można, a czego nie?


Nowa ustawa jasno stwierdza, że firmom audytorskim nie będzie można prowadzić doradztwa podatkowego czy wycen. 

- One będą zajmowały się wyłącznie badaniem sprawozdań finansowych oraz będą mogły świadczyć usługi atestacyjne, polegające na poświadczeniu różnych dokumentów biznesowych ze stanem faktycznym. Badanie zgodności formowych praktyk z przepisami - dodaje Kalinowska.

Będzie drożej


Firm może nie będzie więcej, ale pracy - tak, więc będzie drożej - uważa Krzysztof Burnos. Zwraca uwagę, że ustawa wprowadza szerszy zakres odpowiedzialności członków rad nadzorczych i komitetów audytu

- Audytorzy nie mogą być wybierani wyłącznie w oparciu o kryterium ceny. Jeśli tak się będzie działo, będzie to nie zgodne z przepisami ustawy – mówi.

Ustawa wprowadza pięcioletni okres obowiązkowej rotacji audytora w jednostkach zainteresowania publicznego. To jeden z najkrótszych w Europie. Zdaniem autorów, częstsze zmiany audytora powinny dać  szansę większej liczbie firm audytorskich.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Audyt i podatki oddzielnie. To koniec nadużyć

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!