Bank Narodowy Białorusi otrzyma 1,15 mln euro od UE

Bank Narodowy Białorusi otrzyma 1,15 mln euro od UE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Umowę realizacji projektu twinningowego pomiędzy Bankiem Narodowym Białorusi, Unią Europejską i Niemieckim Bankiem Federalnym podpisano w piątek w Mińsku. W projekcie, na który UE przeznaczy 1,15 mln euro, bierze udział Białoruś, Polska, Litwa i Niemcy.

  • Twinning (współpraca bliźniacza), który został wprowadzony przez UE w 1998 r. jako metoda wsparcia technicznego dla krajów starających się o wstąpienie do Wspólnoty, jest stosowany od 2004 r. także wobec państw sąsiadujących z Unią, by doskonalić ich funkcjonowanie w różnych dziedzinach.
  • W projekcie białoruskim, który będzie realizowany w latach 2018-2019, weźmie udział konsorcjum trzech banków unijnych: Niemiecki Bank Federalny, Narodowy Bank Polski i Bank Litwy.
  • Budżet projektu wyniesie 1,15 mln euro.

Umowę "Wzmocnienie Banku Narodowego Białorusi" podpisali w siedzibie tej instytucji: szefowa unijnej delegacji w Mińsku Andrea Wiktorin, dyrektor Centrum Współpracy Technicznej Niemieckiego Banku Federalnego Martin Dinkelborg i wiceprezes Banku Narodowego Białorusi (NBRB) Siarhiej Kaleczyc. Poinformował o tym w komunikacie prasowym NBRB.

- Projekt "Twinning" ma duże znaczenie ze względu na zastosowanie doświadczenia banków - partnerów i zapewnienie stabilności białoruskiego sytemu bankowego - mówił w czasie uroczystego podpisania umowy Siarhiej Kaleczyc.

W projekcie, który będzie realizowany w latach 2018-2019, weźmie udział konsorcjum trzech banków unijnych: Niemiecki Bank Federalny, Narodowy Bank Polski i Bank Litwy. Jego budżet wyniesie 1,15 mln euro.

Martin Dinkelborg stwierdził, że dla banków Niemiec, Polski i Litwy "zaszczytem jest możliwość okazania wsparcia NBRB we wprowadzaniu nowoczesnych metod i procedur działania".

Ten projekt ma pomóc NBRB "w realizacji jego podstawowych funkcji" - mówiła Andrea Wiktorin; dodała, że dzięki "podwyższeniu kwalifikacji personelu" można spodziewać się "obniżenia inflacji, zwiększenia stabilności rubla białoruskiego, wzmocnienia nadzoru bankowego i systemów płatniczych, a także zwiększenia zaufania do systemu bankowego".

Wyjaśniła, że twinning (współpraca bliźniacza), który został wprowadzony przez UE w 1998 r. jako metoda wsparcia technicznego dla krajów starających się o wstąpienie do Wspólnoty, jest stosowany od 2004 r. także wobec państw sąsiadujących z Unią, by doskonalić ich funkcjonowanie w różnych dziedzinach.

W ramach projektu specjaliści z krajów unijnych będą pracować na Białorusi, a białoruscy bankowcy będą odbywać praktyki w bankach Polski, Litwy i Niemiec.

Na Białorusi jest to pierwszy projekt twinningowy.

W piątkowym spotkaniu wzięli udział także ambasador RP na Białorusi Konrad Pawlik i zastępcy ambasadorów Niemiec i Litwy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bank Narodowy Białorusi otrzyma 1,15 mln euro od UE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!