XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

BCC: zbyt ogólne priorytety resortu skarbu

BCC: zbyt ogólne priorytety resortu skarbu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Cele i wnioski zawarte w przyjętych przez rząd priorytetach resortu skarbu są słuszne, ale dokument jest ogólny, a realizacja zawartych wniosków - problematyczna - ocenia Grażyna Magdziak, ekspert Business Centre Club ds. polityki Skarbu Państwa i restrukturyzacji przedsiębiorstw.

Wszystkie wnioski i postulaty zawarte w dokumencie należy uznać za prawidłowe i ze wszech miar pożądane - twierdzi Grażyna Magdziak, podkreśla jednak ich ogólność. Wątpliwości budzi też ich realizacja. Ekspert popiera zawartą w „Priorytetach” zapowiedź profesjonalizacji nadzoru właścicielskiego, zwraca jednak uwagę, że za tymi zapowiedziami niewiele się kryje. - Problem w tym, że od lat ustawa o nadzorze właścicielskim, regulująca sposób postępowania skarbu państwa w tym obszarze, nie może ujrzeć światła dziennego i w raporcie także nie ma o niej mowy - twierdzi Grażyna Magdziak.

Podobne wątpliwości można - jej zdaniem - żywić do innych zawartych w ministerialnym dokumencie zapowiedzi. - Współpraca wzajemna między spółkami będącymi w nadzorze skarbu państwa to cenna inicjatywa, istotnie tylko żeby współpraca ta była podejmowana ze względów efektywnościowych, a nie jedynie dla wsparcia upadających podmiotów państwowych, przez te będące w lepszej kondycji finansowej; a tak było dotychczas - podkreśla ekspert, dodając że również polityka dywidendowa w ostatnich latach raczej służyła zasypywaniu dziury budżetowej a nie uwzględnianiu - jak głosi resort - potrzeb rozwojowych spółek.

- Generalnie jednak ocena przedłożonego na Radzie Ministrów dokumentu, mówiącego o priorytetach rozwoju państwowego sektora gospodarki jest pozytywna. Problem w tym, że podstawową przesłanką konstrukcji tego raportu nie były - jak się wydaje - cele gospodarcze, tylko udowodnienie potrzeby dalszego funkcjonowania Ministerstwa Skarbu, w warunkach zmniejszania się działań związanych z prywatyzacją. Te zaś stanowią główne zadanie tego resortu - ocenia Grażyna Magdziak.

Ekspert BCC zwraca uwagę na jeszcze jeden paradoks - z listy spółek strategicznych zniknęło kilka firm takich jak PKP PLK czy Gaz System. - Wyjaśnienie jest proste. Dla tych firm i im podobnych, funkcji nadzoru właścicielskiego nie pełni MSP, tylko inne resorty. Jest to absurd, że wszystkie podmioty ważne dla funkcjonowania państwa nie są nadzorowane „z jednej ręki” i o ich przyszłości nie dyskutuje się razem - twierdzi ekspert BCC.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: BCC: zbyt ogólne priorytety resortu skarbu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!