Będzie łatwiej o fundusze europejskie. Ustawa wdrożeniowa do podpisu prezydenta

Będzie łatwiej o fundusze europejskie. Ustawa wdrożeniowa do podpisu prezydenta
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Większa dostępność środków z funduszy europejskich, ułatwienia i uproszczenia procedur w ubieganiu się o te pieniądze - takie mają być efekty tzw. ustawy wdrożeniowej, którą w nocy z piątku na sobotę bez poprawek zaakceptował Senat.

Za nowelizacją ustawy o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności, finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 (tzw. ustawą wdrożeniową) głosowało 53 senatorów, przeciw było 33. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Ustawa, według deklaracji przedstawicieli rządu, ma służyć sprawniejszemu i bardziej efektywnemu wykorzystywaniu środków unijnych.

Nowela zakłada m.in. ograniczenie liczby dokumentów niezbędnych do uzyskania dofinansowania ze środków europejskich, które będzie się składać wraz z wnioskiem o dofinansowanie. Będzie np. zakaz żądania zaświadczeń i dokumentów, do których jest dostęp (KRS, ZUS, Urzędy Skarbowe). Zmniejszenie obciążeń biurokratycznych, w ocenie przedstawicieli rządu, powinno przełożyć się na większe ich zainteresowanie wnioskowaniem o pieniądze unijne i wyższą jakość zgłaszanych projektów.

Ustawa wprowadza także przepisy, które umożliwią poprawę wniosku zamiast jego odrzucenia, nawet jeśli nie będzie spełniał wszystkich kryteriów formalnych.

Inna zmiana ma umożliwić dzielenie konkursów związanych z ubieganiem się o dofinansowanie na etapy, tzw. rundy. Obecnie brak jest jasnych uregulowań w tym zakresie (nowelizacja doprecyzuje zasady organizacji rund). Oznacza to, że podmioty, które nie zdążą złożyć wniosku konkursowego w terminie, będą mogły to zrobić w kolejnej rundzie. Przewidziano także skrócenie terminów w postępowaniu odwoławczym.

W myśl ustawy wojewodowie mają być obligatoryjnie włączeni w skład komitetów sterujących dystrybucją funduszy unijnych. Mają brać udział we wdrażaniu programów regionalnych (RPO), a także udział w pracach komisji oceny projektów, które będą finansowane ze środków unijnych.

Właśnie te zapisy budziły największe zastrzeżenia senatorów opozycji, wskazujących na możliwość konfliktów kompetencyjnych między wojewodami a samorządami wojewódzkimi. Senat nie głosował jednak nad dotyczącymi m.in. tych zapisów poprawek senatora Piotra Zientarskiego (PO).

Ustawa zakłada również powołanie Rzeczników Funduszy Europejskich. Rzecznicy ci mają reprezentować beneficjentów projektów europejskich oraz odpowiadać m.in. za gromadzenie wniosków i postulatów związanych z realizacją programów operacyjnych.

Teraz nowela trafi do prezydenta.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Będzie łatwiej o fundusze europejskie. Ustawa wdrożeniowa do podpisu prezydenta

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!