XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Belgijski region Walonia przeciwko umowie CETA między UE a Kanadą

Belgijski region Walonia przeciwko umowie CETA między UE a Kanadą
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Parlament belgijskiego regionu Walonia poparł w piątek uchwałę, w której sprzeciwia się podpisaniu przez federalny rząd Belgii umowy handlowej CETA między Unią Europejską a Kanadą. Stanowisko Walonii może zablokować podpisanie CETA przez UE.

Uchwałę poparło 46 posłów do parlamentu tego francuskojęzycznego regionu Belgii, a 16 było przeciw. Po głosowaniu premier Walonii Paul Magnette oświadczył, że nie może dać rządowi federalnemu zielonego światła dla podpisania w imieniu Belgii umowy UE-Kanada. Według niego Walonia nie dostała wystarczających gwarancji, które rozwiałyby obawy dotyczące umowy.

Belgijski rząd popiera CETA, potrzebuje jednak mandatu od parlamentów regionów i wspólnot językowych, aby w imieniu całego kraju zgodzić się na zawarcie przez Unię Europejską umowy handlowej z Kanadą.

Na razie nie jest jasne, jakie będą konsekwencje stanowiska Walonii. W najbliższy wtorek w Luksemburgu na nadzwyczajnym posiedzeniu spotkają się unijni ministrowie odpowiedzialni za sprawy handlowe, aby utorować drogę do podpisania umowy CETA na szczycie UE-Kanada 27 października oraz rozpoczęcia tymczasowego stosowania jej zapisów jeszcze przed ratyfikacją. Nie jest wykluczone, że dyskusja na ten temat odbędzie się też na szczycie UE, 20-21 października.

Komisja Europejska nie chciała komentować w piątek głosowania w parlamencie walońskim. "Cały proces (przygotowań do podpisania CETA - PAP) trwa i uważnie go śledzimy" - powiedział rzecznik KE Alexander Winterstein.

Całościowe Gospodarcze i Handlowe Porozumienie UE-Kanada (CETA) przewiduje zniesienie niemal wszystkich ceł i barier pozataryfowych oraz liberalizację handlu usługami między Unią Europejską a Kanadą. Negocjacje w tej sprawie zakończyły się we wrześniu 2014 roku.

Na początku lipca KE formalnie zaproponowała państwom członkowskim podpisanie umowy. Gdy tak się stanie i porozumienie zostanie przegłosowane przez Parlament Europejski, będzie ono mogło wejść tymczasowo w życie. Ostateczna decyzja należeć będzie jednak do parlamentów narodowych. Przewiduje się, że proces ratyfikacji we wszystkich państwach UE potrwa 2-3 lata.

Tymczasowe stosowanie umowy dotyczyć ma tylko relacji handlowych. Do czasu zatwierdzenia przez wszystkie kraje członkowskie UE zawieszona będzie inwestycyjna część umowy.

Umowa wzbudza jednak obawy organizacji społecznych i branżowych m.in. o konkurencyjność firm i rolnictwa w krajach UE, utrzymanie unijnych standardów ochrony praw pracowniczych, środowiska czy usług publicznych. Aby uspokoić te obawy ministrowie ds. handlu krajów UE mają przyjąć deklarację, interpretującą zapisy umowy i wyjaśniającą jej konsekwencje.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Belgijski region Walonia przeciwko umowie CETA między UE a Kanadą

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!