Bez silnej gospodarki UE nie stawi czoła licznym zagrożeniom

Bez silnej gospodarki UE nie stawi czoła licznym zagrożeniom
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Unia Europejska musi jednocześnie zmagać się ze swoimi wewnętrznymi kryzysami, a także zagrożeniami dotyczącymi swoich wschodnich i południowych sąsiadów. UE będzie w stanie radzić sobie z niebezpieczeństwami tylko wtedy, gdy będzie rozwijała się gospodarczo.

O celach dla UE mówił podczas inauguracji drugiego dnia Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku Jerzy Buzek, europoseł, były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Jak wskazał, Wspólnota zmaga się tendencjami rozpadowymi, których wyrazem są takie wydarzenia jak choćby referendum dotyczące niepodległości Szkocji. Z drugiej strony w trudnej sytuacji finansowej znajdują się południowe kraje UE jak Grecja, Hiszpania i Portugalia.

Buzek podkreślił, że wewnętrzne kryzysy w UE może ugasić tylko poprawa sytuacji gospodarczej, a tego potrzebne są trzy niezmienne elementy: innowacyjność, tania energia, a także silny wspólny rynek.

Zwłaszcza na ostatni z tych elementów Polska będzie mogła mieć znaczący wpływ, gdyż komisarzem UE ds. rynku wewnętrznego i usług, przemysłu, przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw ma zostać Elżbieta Bieńkowska, dotychczasowa wicepremier i szefowa resortu infrastruktury i rozwoju w rządzie Donalda Tuska.

Buzek wskazał, że nowa Komisja Europejska musi być silna politycznie, aby wziąć odpowiedzialność za wyzwania, które stoją przed UE. Dodał, że zewnętrzne znaczenie i bezpieczeństwo Wspólnoty jest pochodną jej wewnętrznej siły.

UE musi stawić czoła takim zagrożeniom jak niestabilna sytuacja polityczna w Europie Wschodniej, a także rosnący w siłę islamski kalifat. Z drugiej strony UE musi mieć też mocną pozycję negocjacyjną w toczących się rozmowach z USA na temat umowy o wolnym handlu.

Buzek, odnosząc się do perspektyw Polski Wschodniej, wskazał natomiast, że już dawno przestała być ona dla Polski ciężarem, a stała się szansą. Jak ocenił, to efekt m.in. prorozwojowego wydatkowania funduszy europejskich.

Zdaniem Buzka, rozkwit Polski Wschodniej może przynieść wiele dobrych rozwiązań nie tylko dla Polski, ale również Europy. Rozwój wschodnich regionów jest istotny także dlatego, że to one stanowią obecną, zewnętrzną granicę UE.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bez silnej gospodarki UE nie stawi czoła licznym zagrożeniom

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!