BGK: program de minimis będzie kontynuowany

BGK: program de minimis będzie kontynuowany
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Program de minimis będzie kontynuowany - powiedział we wtorek wiceprezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Wojciech Hann. Do tej pory banki udzieliły kredytów małym i średnim firmom na podstawie poręczeń de minimis na ponad 67 mld złotych. Pomoc dostało ponad 120 tys. firm.

Wojciech Hann we wtorek, w trakcie Europejskiego Kongresu Finansowego przyznał, że obecna edycja poręczeniowego programu to duży sukces i de minimis będzie kontynuowany "w oparciu o środki pozabudżetowe". Powiedział także, że choć obecna edycja zakończy się 31 grudnia, to "przejście do następnej edycji będzie płynne".

Dodał, że obecnie przewidziana jest "perspektywa 3-letnia", ale z możliwością przedłużenia na kolejne okresy. Przyznał, że "to najciekawszy i osiągający największe skutki program pomocy dla małych i średnich firm. Pomimo, że my (BGK - PAP) jesteśmy bankiem, program nie angażuje środków bilansowych" - zaznaczył.

BGK udzielił dotąd "poręczeń na kwotę 33-34 mld złotych, na ich podstawie banki komercyjne udzieliły kredytów na ponad 67 mld złotych" - powiedział Hann. Wiceprezes BGK przypomniał, że "powodzenie zasadza się na tym, że małe, czy mikro firmy nie mają zwykle zabezpieczeń, których konwencjonalnie banki oczekują".

Dodał, że gwarancje BGK "wchodzą w miejsce zabezpieczeń i ci najmniejsi są widziani (...) przez pryzmat naszych gwarancji".

Hann dodał, że "szkodowość na tym portfelu poręczeń de minimis to około 2 proc.". Zaznaczył, że czasem "ta szkodowość jest nawet zdecydowanie poniżej 2 proc.", ale to zależy od banków komercyjnych. BGK w zakresie gwarancji dla małych i średnich firm współpracuje z 21 bankami.

De minimis to jedna z form pomocy, udzielana w ramach dopuszczalnej pomocy publicznej. Polega na zabezpieczeniu kredytu obrotowego lub inwestycyjnego dla mikro, małego lub średniego przedsiębiorstwa. Gwarancja nie rodzi żadnych skutków podatkowych. O gwarancję de minimis mogą ubiegać się firmy, które m.in. posiadają zdolność kredytową i nie są zobowiązani do zwrotu pomocy publicznej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: BGK: program de minimis będzie kontynuowany

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!