BIEC: marzec trzecim miesiącem wzrostów Wskaźnika Wyprzedzającego Koniunktury

BIEC: marzec trzecim miesiącem wzrostów Wskaźnika Wyprzedzającego Koniunktury
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, w marcu 2017 r. wzrósł o blisko 1,7 pkt w stosunku do poprzedniego miesiąca - poinformowało BIEC. Był to już trzeci z rzędu miesiąc "nadzwyczajnego wzrostu wskaźnika".

Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) podało, że w styczniu 2017 roku WWK wyniósł 165,6 pkt, a miesiąc później 167,4 pkt.

Eksperci BIEC zaznaczyli, po trwającym ponad rok marazmie, marzec był już trzecim z rzędu miesiącem "nadzwyczajnego wzrostu wskaźnika".

"Wiele przemawia za tym, że wzrost gospodarczy jest konsekwencją zwiększonego spożycia gospodarstw domowych. Według badań NBP dochody gospodarstw wzrosły do końca III kwartału ub. roku o blisko 6 proc., zaś ponad połowa tego wzrostu była konsekwencją zwiększonych transferów socjalnych. Kolejne miesiące zapewne przyniosły utrwalenie i wzmocnienie tej tendencji. Towarzyszył jej spadek wpływów dochodów pochodzących z pracy na rzecz zwiększania znaczenia transferów socjalnych" - czytamy w komunikacie BIEC.

Zdaniem ekspertów, dane na temat sprzedaży detalicznej od wczesnej jesieni ub. roku potwierdzają zwiększoną konsumpcję.

"Jej wzrost z pewnością ożywia gospodarkę, jednak w dłuższej perspektywie nie zapewni stabilnego i trwałego rozwoju. Rosnąca inflacja stopniowo będzie redukowała wielkość spożycia indywidualnego, a niskie stopy procentowe zniechęcą do oszczędzania. Nadzieje na rychły wzrost inwestycji wyłącznie w oparciu o środki unijne okazać się mogą nadmierne" - napisano.

Jak podkreślono, spośród ośmiu składowych wskaźnika, w marcu br. cztery poprawiły się, zaś cztery pozostały na poziomie z miesiąca poprzedniego.

"Podobnie, jak w poprzednim miesiącu, do wzrostu całego wskaźnika najsilniej przyczyniły się dwie składowe: wzrost wartości podstawowego indeksu warszawskiej giełdy - WIG oraz nieco wyższe niż przed miesiącem tempo napływu nowych zamówień do przedsiębiorstw produkcyjnych" - czytamy.

Zdaniem ekspertów, ostatnie miesiące były wyjątkowo korzystne dla inwestorów giełdowych. Średniomiesięczne wartości podstawowego indeksu giełdowego WIG w połowie marca br. były o ponad 30 proc. wyższe w stosunku do ostatniego najniższego poziomu ze stycznia 2016 i przekroczyły wartości z ostatniego lokalnego szczytu z maja 2015.

Jak podkreślili, do producentów sektora przetwórczego szerszym strumieniem napływały zamówienia. Jednak dynamika tego wzrostu była nieco słabsza niż w ostatnich miesiącach ubiegłego roku. Ponadto, przyspieszenie w zamówieniach odczuwane było głównie wśród przedsiębiorstw największych - zatrudniających powyżej 250 pracowników. Wśród firm małych, zatrudniających poniżej 50 pracowników w dalszym ciągu dominował odsetek tych, którym portfel zamówień kurczył się.

Głównymi beneficjentami zwiększonego portfela zamówień byli producenci mebli i urządzeń elektronicznych oraz branża motoryzacyjna. Niewielką pozytywną zmianę można było zaobserwować również wśród producentów dóbr inwestycyjnych, jednak na razie nie przekroczyła ona zmian o charakterze sezonowym, typowych dla tej pory roku, a ponadto dotyczyła głównie zamówień realizowanych na eksport.

Eksperci wskazali, że nieznacznie poprawiła się w stosunku do poprzedniego miesiąca ocena ogólnej sytuacji w firmach. W dalszym ciągu przewaga odsetka oceniających sytuację pozytywnie nad odsetkiem oceniających sytuację w firmie negatywnie jest niewielka, zaledwie kilka punktów procentowych. Nie zmieniły się natomiast oceny menadżerów na temat sytuacji finansowej w zarządzanych przez nich firmach. Podobnie jak w poprzednim miesiącu dominowała kilkuprocentowa przewaga przedsiębiorstw odczuwających pogarszający się stan finansów.

"Podaż pieniądza i zadłużenie gospodarstw domowych z tytułu kredytów, po usunięciu wpływu czynników sezonowych oraz zmian cen, ukształtowały się na poziomie zbliżonym do miesiąca poprzedniego. To już drugi miesiąc z rzędu, kiedy wielkości te nie ulegają istotnej zmianie" - czytamy.

Z informacji BIEC wynika, że nie zmieniła się również wydajność pracy w sektorze przedsiębiorstw produkcyjnych. Poprawa obserwowana pod koniec ubiegłego roku była krótkotrwała.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: BIEC: marzec trzecim miesiącem wzrostów Wskaźnika Wyprzedzającego Koniunktury

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!