XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

BIEC: w marcu Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury - w dół

BIEC: w marcu Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury - w dół
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury, informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, spadł w marcu o niemal 2 pkt - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Eksperci zaznaczyli jednak, że nie musi to oznaczać spadku aktywności gospodarki.

"Spośród ośmiu składowych wskaźnika w tym miesiącu dwie działały w kierunku jego wzrostu, jedna była neutralna, a pięć oddziaływało w kierunku spadku wskaźnika" - podano w piątkowym komentarzu do badania.

Dodano, że przedsiębiorcy gorzej niż przed miesiącem oceniali ogólną kondycję zarządzanych firm. "Ponownie zwiększyła się przewaga pesymistów sygnalizujących pogorszenie sytuacji w przedsiębiorstwach nad odsetkiem firm odnotowujących poprawę ogólnej sytuacji w firmach. Najprawdopodobniej ma to związek ze spadkiem tempa napływu nowych zamówień. Dotyczy on w równym stopniu zamówień pochodzących od krajowych jak i zagranicznych odbiorców" - wskazano.

Z badania wynika ponadto, że od jesieni ub.r. przedsiębiorstwa sygnalizują pogarszający się stan swych finansów. "Deflacja zwykle redukuje zyski przedsiębiorstw. Dodatkowym czynnikiem pogarszającym finanse firm był wzrost jednostkowych kosztów pracy obserwowany w ostatnich miesiącach. Wynikał on głównie ze wzrostu wynagrodzeń o ok. 4 proc. w skali roku" - czytamy.

Eksperci BIEC wskazali, że podobnie jak w poprzednich miesiącach, zmniejszyło się zadłużenie gospodarstw domowych z tytułu kredytów. "W ostatnich dwóch latach obserwujemy umiarkowane zainteresowanie konsumentów kredytem bankowym. Na razie trudno liczyć na szybką odbudowę popytu na kredyt bankowy przy dość powolnym wzroście zatrudnienia i utrzymującej się niepewności co do dalszych perspektyw gospodarczych" - ocenili.

W komentarzu napisano też, że do wzrostu Wskaźnika Wyprzedzającego Koniunktury przyczyniły się dwie składowe. "Zwiększyła się realna podaż pieniądza M3, co związane było głównie ze wzrostem depozytów instytucji samorządowych zasilanych zwykle o tej porze roku środkami pochodzącymi z budżetu. Nieznacznie wzrosły również wartości indeksu WIG, jednak od listopada 2013 r. warszawska giełda pogrążona jest w marazmie" - stwierdzili eksperci BIEC.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: BIEC: w marcu Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury - w dół

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!