BIEC: wskaźnik przyszłej inflacji w listopadzie poszedł w górę

BIEC: wskaźnik przyszłej inflacji w listopadzie poszedł w górę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen, wzrósł w listopadzie 2017 r. o 0,6 pkt, trzeci miesiąc z rzędu - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

  • Od ponad roku przedsiębiorcy ponoszą wyższe koszty zatrudnienia.
  • W ostatnim czasie pojawił się dodatkowy czynnik podnoszący koszty, a wynikający ze wzrostu cen ropy.
  • W dalszym ciągu na podwyższonym poziomie utrzymują się oczekiwania konsumentów na temat kształtowania się cen w najbliższej przyszłości.

Zgodnie z poprzednimi danymi BIEC w październiku WPI osiągnął poziom 80,5 pkt, a we wrześniu 79,9 pkt. W komunikacie BIEC wskazano, że listopadowy wzrost wskaźnika był drugim z kolei, kiedy wzrost ten był znaczący z punktu widzenia spodziewanej w najbliższym czasie presji inflacyjnej.

"Do czynników o charakterze popytowym, wynikających ze wzrostu dochodów gospodarstw domowych w ostatnim roku, dochodziły kolejno: wzrost oczekiwań inflacyjnych wśród uczestników rynku, zaś w ostatnich miesiącach znaczenia nabrały czynniki kształtujące koszty prowadzenia działalności gospodarczej" - napisano.

Wyjaśniono, że od ponad roku przedsiębiorcy ponoszą wyższe koszty zatrudnienia. Wynika to nie tylko z panującej obecnie sytuacji na rynku pracy - braku pracowników i w konsekwencji znaczącego wzrostu wynagrodzeń - ale jest również konsekwencją urzędowego podnoszenia płacy minimalnej.

"Już za kilka miesięcy, od początku 2018 roku wzrośnie ona o kolejne 100 zł. Wzrost płacy minimalnej nie tylko bezpośrednio przekłada się na wyższe koszty ponoszone przez pracodawców zatrudniających najniżej uposażonych pracowników. Wywołuje również presję na podwyżki u pracowników wykwalifikowanych, zarabiających powyżej minimum płacowego, którzy w obliczu wzrostu minimalnego wynagrodzenia czują się niedopłaceni" - zauważono.

Zdaniem BIEC kolejny istotny czynnik podnoszący koszty funkcjonowania firm wynika z bardzo wysokiego wykorzystania mocy wytwórczych. Od początku roku, w przedsiębiorstwach przemysłu przetwórczego oscyluje ono wokół historycznych maksimów wynoszących średnio około 80 proc.

"Utrzymujące się od dłuższego czasu tak wysokie wykorzystanie mocy, zwiększa koszty napraw i remontów. Przedsiębiorstwa dawno powinny były zacząć inwestować. Nie czynią tego ze względu na panującą w biznesie niepewność oraz zmniejszającą się zdolność kredytową sektora prywatnego" - oceniono.

Zauważono, że w ostatnim czasie pojawił się dodatkowy czynnik podnoszący koszty, a wynikający ze wzrostu cen ropy. Dla przedsiębiorców oznacza to wyższe koszty importu tego surowca, a w kolejności wyższe ceny benzyny i wyższe ceny transportu.

"Na razie trudno ocenić jak długo i jak mocno zawirowania polityczne w Arabii Saudyjskiej wpłyną na ceny ropy. Nie mniej jednak okres niskich cen na ten surowiec zapewne należy już do przeszłości" - komentuje BIEC.

Zgodnie z komunikatem, w dalszym ciągu na podwyższonym poziomie utrzymują się oczekiwania konsumentów na temat kształtowania się cen w najbliższej przyszłości. W ciągu ostatnich miesięcy wskaźnik tych oczekiwań wzrósł blisko dwukrotnie. W październiku w dalszym ciągu przybywało, choć nieco wolniej niż przed miesiącem, osób wyrażających obawy o przyspieszony wzrost cen w najbliższej przyszłości.

"Oczekiwania przedstawicieli biznesu nie zmieniły się istotnie w stosunku do sytuacji sprzed miesiąca. Nadal utrzymuje się około 5 proc. przewaga menedżerów planujących podnosić ceny nad tymi, którzy w najbliższym czasie planują je obniżyć. Istotne również jest, że przewaga ta dotyczy wszystkich grup przedsiębiorstw w układzie wielkościowym, zaś w układzie branżowym przede wszystkim producentów dóbr konsumpcyjnych" - dodano.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: BIEC: wskaźnik przyszłej inflacji w listopadzie poszedł w górę

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!