Bieńkowska: 82,1 mld euro z UE na politykę spójności

Wartość unijnych środków na politykę spójności w latach 2014-20 dla Polski powinna wynieść w grudniu 82,1 mld euro. Będzie to efekt przeliczenia z końcem br. wartości 72,9 mld euro na tzw. ceny bieżące - podała minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

Przeliczenie na ceny bieżące to rutynowy zabieg techniczny, który spowoduje wzrost wartości przypadających na Polskę unijnych środków. Jak przed tygodniem informowała w Katowicach minister, dzięki przeliczeniu, które nastąpi w grudniu, np. kwota zapisana wstępnie w nowym Regionalnym Programie Operacyjnym Woj. Śląskiego wzrośnie z ok. 2,8 mld euro do ponad 3 mld euro, czyli o ok. 13 proc.

W piątek minister rozwoju regionalnego potwierdziła PAP, że operacja ta - wynikająca z regulacji dotyczących Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego i Funduszu Spójności - obejmie nie tylko programy regionalne, ale też krajowe.

"Przeliczamy alokację na ceny bieżące, czyli 73 miliardy plus 13 proc." - powiedziała PAP w Chorzowie Bieńkowska. "W grudniu alokacja dla Polski na politykę spójności wyniesie 82,1 mld euro - dzięki indeksacji" - dodała.

"Ta kwota, którą mamy, ogólnie powinna wzrosnąć, ale przekonamy się o tym na koniec roku - czy rzeczywiście np. Parlament Europejski ją przyjmie (...). Mam nadzieję, że PE zdąży to zrobić do lata - to byłoby świetnie. Jeśli Parlament nie zdążyłby tego zrobić w tym roku, to w przyszłym mamy jednoroczny budżet" - zastrzegła Bieńkowska.

Formalne negocjacje z Parlamentem Europejskim w sprawie nowego wieloletniego budżetu UE jeszcze się nie rozpoczęły. Choć został on przyjęty w lutym przez przywódców krajów Unii, to musi jeszcze uzyskać poparcie europarlamentu, który jednak uzależnił swoją zgodę od spełnienia szeregu warunków. Według dyplomatów w Brukseli eurodeputowani chcą, by najpierw rządy znowelizowały tegoroczny budżet Unii i pokryły deficyt. Negocjacje budżetowe z PE powinny się rozpocząć jak najszybciej, aby była pewność, że nowe programy konieczne do wdrożenia wieloletnich ram finansowych będą gotowe na czas, czyli na początku 2014 r.

Według wcześniejszych informacji, z budżetu UE na lata 2014-2020 Polska ma otrzymać 105,8 mld euro, w tym na politykę spójności 72,9 mld euro, a na politykę rolną 28,5 mln euro. To daje Polsce pozycję największego beneficjenta funduszy UE. Uzgodnienia szefów państw UE musi jeszcze zatwierdzić Parlament Europejski.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bieńkowska: 82,1 mld euro z UE na politykę spójności

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!