Borys: państwa V4 mają potencjał do budowy silnej gospodarki

Borys: państwa V4 mają potencjał do budowy silnej gospodarki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska, Czechy, Słowacja i Węgry mają istotny potencjał do budowy silnej i konkurencyjnej gospodarki opartej o wiedzę i nowe technologie - przekonywał we wtorek prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Wskazał, że łącząc PKB V4, uzyskamy wartość 13. gospodarki świata.

Borys wystąpił podczas Kongresu Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej "Central Eastern Europe Innovators Summit", który zorganizowano w Warszawie przy okazji szczytu V4.

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), jednego z głównych organizatorów wydarzenia, zaprezentował raport na temat innowacyjności państw Grupy Wyszehradzkiej (V4). "Raport ten stawia dwie podstawowe tezy. Pierwsza ambitna teza to taka, że kraje Grupy Wyszehradzkiej mogą stać się w perspektywie kolejnych 10-15 lat realnym, dużym, silnym centrum innowacji przynajmniej o znaczeniu europejskim" - powiedział Borys.

Jak dodał, druga teza mówi o tym, że aby tak się stało, państwa V4 muszą dokonać podwójnej transformacji z gospodarki postkomunistycznej do gospodarki rynkowej, oraz do gospodarki opartej na wiedzy i nowych technologiach.

"Przed nami bardzo trudne wyzwanie, takiej podwójnej transformacji, aby stać się realnym hubem innowacji o znaczeniu międzynarodowym" - podkreślił.

Jak ocenił prezes PFR, potencjał krajów naszego regionu, "bez wątpienia jest bardzo duży". Jak mówił, Grupa Wyszehradzka to: 64 mln mieszkańców; łącząc PKB czterech krajów, uzyskamy wartość 13. gospodarki świata; 10 proc. obrotów handlowych w UE; 35 proc. młodych osób do 35. roku życia z wyższym wykształceniem, a także rosnące umiejętności cyfrowe oraz wysokie wskaźniki dostępu do internetu - blisko 80 proc.

"Cały czas mamy dużą lukę, jeśli chodzi o poziom naszych dochodów i wydajności gospodarki do średniej Unii Europejskiej. W tej chwili te kraje Grupy Wyszehradzkiej są na poziomie mniej więcej 76 proc., jeżeli chodzi o poziom dochodów średniej dla Unii Europejskiej. Natomiast rozwijamy się bardzo szybko. W ciągu ostatniej dekady, średnie tempo wzrostu gospodarczego przekroczyło 2,6 proc., a dla Unii Europejskiej było to 0,5 proc." - mówił Borys.

Jak dodał, dla wykorzystania posiadanego potencjału potrzebna jest aktywna polityka gospodarcza.

"Na tej drodze do budowania innowacyjnej gospodarki mamy przed sobą bardzo duże wyzwania. Ten punkt startowy jest cały czas bardzo trudny. Jeśli popatrzymy na skalę rynku finansowania innowacji, jest bardzo płytki. Skala inwestycji rocznych, to jest niecałe 100 mln dolarów. (...) A jeśli popatrzymy na liczbę patentów europejskich, jako wszystkie kraje V4, to mamy ich ponad 700 rocznie. Dla przykładu lider w Europie - Niemcy mają ich 25 tys. W całej Unii Europejskiej tych patentów jest blisko 55 tys." - wyliczał Borys.

Jak dodał, w rankingu innowacyjności nasz region zajmuje mniej więcej 44. miejsce. "To pokazuje, że ta droga do przebycia jest długa" - dodał.

Zdaniem Borysa polityka gospodarcza ukierunkowana na budowę silnego ekosystemu innowacji powinna obejmować: rozwój przedsiębiorczości, silny lokalny rynek kapitałowy (m.in. fundusze wysokiego ryzyka), nowoczesną edukację i rozwój talentów, przyjazne otoczenie prawne oraz system podatkowy, a także rozwój badań naukowych i współpracy pomiędzy biznesem i nauką.

Jak przekonywał, taki ekosystem zachęcałby lokalnych przedsiębiorców, start-upy, naukowców i pracowników do kreatywności, rozwoju i realizacji swoich pomysłów na rynku lokalnym bez konieczności emigracji lub przenoszenia działalności na rynki zagraniczne.

"To wszystko po to, aby nasze kraje przesunąć do grupy krajów, które będą liderami innowacji. Zarówno Polska, Czechy, Węgry, jak i Słowacja są w gronie tych krajów, które dzisiaj są jeszcze na tym początkowym etapie budowania prawdziwej gospodarki innowacyjnej. Natomiast trend jest pozytywny. W ostatnich latach w tempie kilkunastu procent rosną zarówno wydatki na badania i rozwój, jak i poprawiają te kraje systematycznie pozycje w rankingach dotyczących m.in. innowacji" - powiedział Borys.

Według badania PFR w Polsce jest aktywnie działających 81 funduszy venture capital (VC), na Słowacji jest ich siedem, w Czechach 43, a na Węgrzech - 37.

W trakcie Kongresu, w Parku Innowacji, swoje stoiska prezentują start-upy z państw Grupy Wyszehradzkiej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Borys: państwa V4 mają potencjał do budowy silnej gospodarki

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!