XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

BPH pod młotek? GE rozważa sprzedaż akcji banku

BPH pod młotek? GE rozważa sprzedaż akcji banku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

General Electric analizuje strategiczne możliwości sprzedaży akcji Banku BPH - podał BPH w komunikacie. KNF w komentarzu do tych planów podała, że jakiekolwiek ewentualne jednostronne działania akcjonariusza, bez uzgodnienia z komisją, mogłyby być podstawą do działań nadzorczych wobec niego.

"Zarząd Banku BPH, że w dniu 15 października 2014 r. powziął wiadomość, iż General Electric Company, podmiot dominujący wobec akcjonariuszy większościowych banku, tj. GE Investments Poland sp. z o.o., Selective American Financial Enterprises, Inc. i DRB Holdings B.V., analizuje strategiczne możliwości sprzedaży akcji Banku należących do tych akcjonariuszy, oraz że do udziału w tym procesie zaangażowano banki inwestycyjne i innych doradców" - napisano w raporcie.

"Zarząd banku powziął również wiadomość, że General Electric Company poinformował o tym Komisję Nadzoru Finansowego" - dodano.

GE Investments Poland ma 83,74 proc. akcji Banku BPH, Selective American Financial Enterprise 3,21 proc. akcji, a DRB Holdings B.V. 2,21 proc. akcji. Łącznie podmioty zależne od General Electric posiadają 89,16 proc. akcji banku.

KNF w komentarzu do planów GE zasugerowała, że ewentualne działania GE bez uzgodnienia z KNF mogłyby być podstawą do działań nadzorczych wobec niego.

"KNF przywiązuje duża wagę do realizacji zobowiązań przez większościowych akcjonariuszy banków, szczególnie tych zobowiązań, które nadal nie zostały wykonane" - napisała KNF w komentarzu.

"Jakiekolwiek ewentualne jednostronne działania akcjonariusza, bez uzgodnienia z KNF, mogłyby być podstawą do działań nadzorczych wobec inwestora nierealizującego zobowiązań" - dodano.

Bank BPH powstał na skutek wydzielenia w 1989 roku ze struktur NBP. Od stycznia 1995 roku akcje Banku BPH są notowane na GPW. Z końcem 2001 r. miała miejsce fuzja dwóch banków giełdowych BPH i PBK, która doprowadziła do powstania trzeciego co do wielkości pod względem sumy bilansowej, ogólnopolskiego banku uniwersalnego. W listopadzie 2007 roku Bank BPH został podzielony, a jego większa część (ponad 80 proc. aktywów) została włączona do Banku Pekao.

W czerwcu 2008 r. większościowy pakiet akcji okrojonego po podziale banku został zakupiony przez General Electric Company. W grudniu 2009 r. miała miejsce fuzja Banku BPH i GE Money Banku.

Kapitalizacja banku na podstawie środowego zamknięcia notowań wynosi 3,16 mld zł.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: BPH pod młotek? GE rozważa sprzedaż akcji banku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!