Brexit może nie pójść gładko. Unijne banki sobie poradzą?

Brexit może nie pójść gładko. Unijne banki sobie poradzą?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Firmy sektora finansowego mają realistyczne podejście do prowadzenia działalności w Unii Europejskiej po wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty i przygotowane są nawet na tzw. nieuporządkowany brexit - oznajmił wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Jyrki Katainen.

"Odzew z samego sektora finansowego jest taki, że są przygotowani, są na tyle realistami, żeby nie podejmować zbyt dużego ryzyka, gdyż ich obowiązkiem jest służyć klientom" - powiedział Katainen w czwartek dziennikarzom w Brukseli.

UE zapowiedziała przedstawicielom sektora, żeby przygotowali się zarówno na gładki, jak i tzw. nieuporządkowany brexit, choć oczywiście celem Wspólnoty jest uzyskanie dobrej umowy handlowej z Wielką Brytanią.

Katainen uważa, że byłoby czymś "kompletnie nieodpowiedzialnym" tworzyć przekonanie, że "wszystko pójdzie dobrze i gładko, bo po prostu tego nie wiemy".

Wiele banków i firm ubezpieczeniowych w Wielkiej Brytanii składa wnioski o licencje na rozpoczęcie lub rozszerzenie działalności w UE, żeby uniknąć zerwania relacji z klientami po brexicie.

Czytaj także: Theresa May ws. Brexitu: brak porozumienia lepszy od złego porozumienia

"Po brexicie nastąpi duża wyrwa w handlu i w usługach, ale nadal będziemy mieli duży rynek, który powinien być ciekawą szansą dla wszystkich instytucji finansowych. Przypuszczam, że również w przyszłości będziemy się starali utrzymać połączenia między sektorem finansowym UE i Wielkiej Brytanii" - powiedział Katainen.

Wiceprzewodniczący KE ds. euro oraz stabilności finansowej, usług finansowych i unii rynków kapitałowych Valdis Dombrovskis dodał, że nie dostrzega w związku z brexitem żadnych oznak niestabilności finansowej, a uporządkowane wyjście pozostaje scenariuszem bazowym.

Brytyjski minister finansów Philip Hammond wezwał w środę UE, by zgodziła się na wzajemne uznanie i zaakceptowanie regulacji dotyczących usług finansowych świadczonych przez obie strony, by zapobiec fragmentacji rynków.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Brexit może nie pójść gładko. Unijne banki sobie poradzą?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!