Brexit w liczbach - za i przeciw

Brexit w liczbach - za i przeciw
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Brytyjczycy podejmują decyzję dotyczącą dalszego członkostwa Wlk. Brytanii w UE. Zwolennicy i przeciwnicy Brexitu licytują się na argumenty. Ci pierwsi wskazują na wysokie składki, które z Wysp płyną do Brukseli; drudzy mówią o milionach miejsc pracy związanych z handlem z UE.

Zwolennicy pozostania Wielkiej Brytanii w Unii argumentują, że aż 3 miliony miejsc pracy jest powiązanych z handlem w UE (dane za autorami kampanii "Britain Stronger in Europe"). Wskazują również, że codziennie w Wielkiej Brytanii inwestowane jest 66 mln funtów z krajów położonych po drugiej stronie kanału La Manche.

Przeciwnicy Brexitu wskazują, że statystyczne brytyjskie gospodarstwo domowe zyskuje 3 tys. funtów rocznie na członkostwie w UE; 61 proc. brytyjskich małych przedsiębiorstw eksportuje do Unii, a ponad 80 proc. z nich uważa UE za ważny rynek. Jednocześnie 70 proc. dużych brytyjskich firm oczekuje strat, gdyby doszło do Brexitu - zwracają uwagę autorzy kampanii "Britain Stronger in Europe".

"Wybór jest w waszych rękach, ale moja rekomendacja jest jasna. Wierzę, że Wielka Brytania będzie bezpieczniejsza, silniejsza i dostatniejsza w zreformowanej Unii Europejskiej. Chcę wyrazić się jasno - opuszczenie Europy zagrozi naszej gospodarce i bezpieczeństwu narodowemu" - mówił premier David Cameron w lutym, gdy ogłosił datę referendum w sprawie wyjścia W. Brytanii z Unii Europejskiej.

Po drugiej stornie barykady jednym z największych zwolenników Brexitu jest Nigel Farage, lider UKIP, europoseł znany z emocjonalnych przemówień w Parlamencie Europejskim krytykujących wspólnotę.

"To nie jest Europa pokoju. To Europa podziału. To Europa dysharmonii. Ale jest, jak sądzę, jasna gwiazda na horyzoncie, nazywa się brytyjskie referendum. Mam nadzieję i modlę się, że głosowanie Wielkiej Brytanii za wyjściem z Unii Europejskiej będzie początkiem końca projektu, który - jakkolwiek szlachetne były jego intencje - już przegnił" - mówił Farage w jednym z wystąpień w PE.

Zwolennicy Brexitu argumentują, że składki związane z członkostwem w UE kosztują wielką Brytania 14,5 mld funtów rocznie, a unijne regulacje dotykają 95 proc. brytyjskich firm. Według danych kampanii leave.eu 100 głównych unijnych regulacji kosztuje brytyjska gospodarkę 33,3 mld funtów, a brytyjskich eksport do krajów spoza UE rośnie dwa razy szybciej niż do krajów unijnych.

Jednym z najczęściej przewijających się tematów w dyskusji nad Brexitem jest też kwestia migracji. Bycie członkiem UE oznacza dostęp do rynków pracy w innych krajach Wspólnoty. Według CNN, ok. 3 mln obywateli Unii żyje w Wielkiej Brytanii, z czego około dwie trzecie pracują. Jednocześnie 1,3 mln Brytyjczyków żyje poza Unią na terenie innych państw UE.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!