Bruksela ma nowe regulacje dla rynków finansowych

Bruksela ma nowe regulacje dla rynków finansowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Komisja Europejska zaprezentowała projekty regulacji, które mają przyczynić się do zmniejszenia barier pomiędzy państwami unijnymi w obrocie instrumentami na rynkach finansowych. Zyskać mają podmioty szukające kapitału, a także inwestorzy.

  • Urzędnicy w Brukseli przekonują, że zmiany będą korzystne dla inwestorów.
  • Głównym elementem najnowszych propozycji są wspólne zasady dotyczące obligacji zabezpieczonych.
  • Instrumenty te są istotnym źródłem finansowania dla banków.

Komisja Europejska reklamuje swoją inicjatywę jako znaczący krok w kierunku rozwoju unii rynków kapitałowych poprzez promowanie alternatywnych źródeł finansowania i usuwanie barier w ponadnarodowych inwestycjach.

Wiceszef KE ds. usług finansowych Valdis Dombrovskis mówił na konferencji prasowej w Brukseli, że konieczne jest przyspieszenie wdrażania inicjatywy w tym zakresie. "Sprawa jest coraz pilniejsza, bo największe centrum finansowe Europy (Londyn - red.) jest na drodze do opuszczenia jednolitego rynku. Do czasu Brexitu musimy mieć warunki wstępne dla prawdziwego jednolitego rynku kapitałowego" - ocenił komisarz.

Komisja zaznaczyła, że jej najnowsze propozycje są częścią szerszej strategii wzmocnienia rynków kapitałowych i zachęcenia do inwestycji w UE. Dombrovskis zwrócił uwagę, że konieczna jest praca w trzech kierunkach: europejskich paszportów dla produktów finansowych, zharmonizowanych i uproszczonych zasad dotyczących pogłębienia rynków kapitałowych oraz spójniejszego i bardziej efektywnego nadzoru.

Zasadniczym elementem najnowszych propozycji są wspólne zasady dotyczące obligacji zabezpieczonych. Łączna kwota otwartych pozycji w obligacjach zabezpieczonych wynosi 2,1 bln euro, co sprawia, że jest to jeden z największych rynków długu w UE. Instrumenty te są bardzo ważnym źródłem finansowania dla banków, które pozyskują w ten sposób finansowanie na udzielanie kredytów. Obligacje te są chronione przez oddzielny zestaw aktywów (np. kredyty mieszkaniowe, pożyczki, czy dług publiczny), który w razie upadku emitenta ma zabezpieczać inwestorów. Z tego powodu obligacje zabezpieczone są uważane za bezpieczny instrument.

Czytaj także: Grecja pozbędzie się "finansowej kroplówki"? Bruksela ma poważne obawy

Unijny rynek jest obecnie jednak podzielony - każdy z krajów unijnych ma oddzielny zestaw regulacji w tym obszarze. Dlatego KE przygotowała projekt dyrektywy, a także m.in. wspólną definicję obligacji zabezpieczonych, żeby w całej UE były takie same minimalne standardy. Celem KE jest zwiększenie wykorzystywania obligacji zabezpieczonych jako stabilnego i efektywnego źródła finansowania dla instytucji finansowych, zwłaszcza tam, gdzie rynki są mniej rozwinięte.

"Obligacje zabezpieczone są bardzo popularne w niektórych krajach, ale w innych praktycznie nie występują" - zwracał uwagę Dombrovskis. Zmiany mają ułatwić korzystanie na większą skalę z obligacji zabezpieczonych, które mogą być stabilnym i opłacalnym źródłem finansowania dla instytucji kredytowych.

Urzędnicy w Brukseli przekonują, że zmiany przyniosą też również korzyści inwestorom, bo będą oni mogli bezpieczniej i szerzej lokować kapitał. Z szacunków przedstawionych przez KE wynika, że spaść mają też koszty finansowania dla gospodarki. Potencjalne roczne korzyści dla kredytobiorców mają wynieść pomiędzy 1,5, a 1,9 mld euro.

Czytaj również: Policzyli, ile będzie kosztował "brexit bez porozumienia"

Inna z przedstawionych właśnie propozycji dotyczy przeszkód dla funduszy inwestycyjnych. Choć ich rynek ma wartość 14,3 bln euro, zdaniem KE nie osiągnął on jeszcze w pełni swojego potencjału. Z danych KE wynika, że nieco ponad jedna trzecia (37 proc.) funduszy UCITS (zharmonizowane z prawem wspólnotowym) i około 3 proc. alternatywnych funduszy inwestycyjnych (AFI) jest zarejestrowanych w celu sprzedaży swoich jednostek w więcej niż trzech państwach członkowskich. Problem to między innymi bariery regulacyjne, które utrudniają obecnie transgraniczną dystrybucję funduszy inwestycyjnych. Dlatego KE chce zmian w prawie, by transgraniczna dystrybucja ich jednostek była prostsza, szybsza i tańsza.

KE przyjęła też komunikat, który ma na celu doprecyzowanie, które prawo krajowe będzie miało zastosowanie przy ustalaniu, kto jest właścicielem papierów wartościowych w ramach transakcji transgranicznej.

Dombrovskis apelował do Parlamentu Europejskiego i państw członkowskich UE o szybkie przyjmowanie przedstawionych przez KE propozycji. Z 12 projektów dotyczących unii rynków kapitałowych, które zostały zaprezentowane do tej pory (licząc również te poniedziałkowe), PE i Rada UE zaakceptowały dopiero trzy. "Liczymy, że PE i państwa członkowskie przyjmą wszystkie propozycje do 2019 roku" - oświadczył komisarz.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bruksela ma nowe regulacje dla rynków finansowych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!