Brytyjska Izba Gmin poparła w 2. czytaniu ustawę dot. wyjścia z UE

Brytyjska Izba Gmin poparła w 2. czytaniu ustawę dot. wyjścia z UE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Brytyjska Izba Gmin, niższa izba brytyjskiego parlamentu, poparła w środę w drugim czytaniu rządowy projekt upoważniający premier Theresę May do rozpoczęcia procedury wyjścia z Unii Europejskiej. Prace w komisji i trzecie czytanie odbędą się w przyszłym tygodniu.

Za rządowym wnioskiem zagłosowało 498 posłów, głównie rządzącej Partii Konserwatywnej, i część deputowanych głównej p"To historyczne głosowanie w parlamencie. Ogromna większość za tym, aby posunąć nasze negocjacje ws. Brexitu naprzód. Historia dzieje się na naszych oczach" - napisał na Twitterze brytyjski minister spraw zagranicznych Boris Johnson.

Za rządowym wnioskiem zagłosowało 498 posłów, w tym niemal wszyscy politycy rządzącej Partii Konserwatywnej i część deputowanych głównej opozycyjnej Partii Pracy, z jej liderem Jeremym Corbynem.

"Prawdziwa bitwa czeka nas w przyszłym tygodniu (w procesie komisji - PAP), aby nadać negocjacjom kształt, tym samym broniąc miejsc pracy, standardu życia i zmusić rząd do wzięcia odpowiedzialności za proces" - tłumaczył po głosowaniu lider labourzystów.

Przeciwko tzw. Brexitowi zagłosowało 114 posłów, w tym przedstawiciele Szkockiej Partii Narodowej i Liberalni Demokraci, a także - opowiadając się wbrew swojemu przewodniczącemu - część polityków Partii Pracy.

"To szkodliwy akt sabotażu wobec szkockiej gospodarki i naszego społeczeństwa. Szkocja zagłosowała przytłaczającą większością za pozostaniem w Unii Europejskiej i łatwo to zrozumieć, biorąc pod uwagę to, w jakim stopniu nasz rynek pracy, inwestycje i przemysł polegają na członkostwie we wspólnocie" - skomentował głosowanie poseł Szkockiej Partii Narodowej Stephen Gethins.

"Torysi i Partia Pracy zawiedli przyszłe generacje, wspierając dzisiaj tzw. +twardy Brexit+. Przywódcy labourzystów wywiesili białą flagę: nie są opozycją, ale kibicami" - napisał lider Liberalnych Demokratów Tim Farron, dodając, że jego partia "będzie dalej walczyła o to, aby Brytyjczycy dostali prawo głosowania nad ostatecznymi warunkami wyjścia (z Unii Europejskiej)", domagając się drugiego referendum.

Wynik głosowania może zwiastować turbulencje w parlamentarnej Partii Pracy - pomimo wprowadzenia dyscypliny partyjnej w głosowaniu i rekomendacji udzielenia poparcia rządowemu projektowi, aż 47 posłów (1/5 klubu) oddało głos przeciwko proponowanej legislacji.

Wśród nich znalazło się wielu polityków z tzw. "front benchu" (dosł. "przedniej ławki", miejsca dla najważniejszych deputowanych) i gabinetu cieni, m.in. mająca polskie korzenie Rosena Allin-Khan, Dawn Butler i związani z polską społecznością Andy Slaughter, Steven Pound i Rupa Huq, którzy mogą być zmuszeni do ustąpienia z zajmowanych pozycji.

Środowe głosowanie to wynik podjętej w drugiej połowie stycznia decyzji brytyjskiego Sądu Najwyższego, który podtrzymał wyrok Wysokiego Trybunału (High Court) i orzekł, że do rozpoczęcia formalnego procesu opuszczania UE przez kraj niezbędna jest zgoda obu izb parlamentu.

W następnym kroku legislacyjnym projekt ustawy będzie omawiany 6-7 lutego na poziomie komisji i przekazany na trzecie, ostatnie czytanie w Izbie Gmin 8 lutego. Po uchwaleniu przez posłów dokument zostanie skierowany do Izby Lordów do dalszych prac, a następnie ewentualne zgłoszone poprawki będą poddane pod głosowanie w obu izbach. Według planów rządzącej Partii Konserwatywnej procedura parlamentarna powinna skończyć się na początku marca.

Premier Theresa May wielokrotnie zapowiadała, że jej rząd planuje formalne rozpoczęcie dwuletniej procedury wyjścia z Unii Europejskiej przed końcem marca br.artii opozycyjnej, Partii Pracy, z jej liderem Jeremym Corbynem. Przeciwko Brexitowi zagłosowało 114 posłów, w tym przedstawiciele Szkockiej Partii Narodowej i Liberalnych Demokratów, a także część polityków Partii Pracy.

W następnym kroku legislacyjnym projekt ustawy będzie omawiany 6-7 lutego na poziomie komisji i przekazany do trzeciego, ostatniego czytania w Izbie Gmin 8 lutego. Po uchwaleniu przez posłów dokument zostanie skierowany do dalszych prac w Izbie Lordów, a następnie ewentualne zgłoszone poprawki będą poddane pod głosowanie w obu izbach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Brytyjska Izba Gmin poparła w 2. czytaniu ustawę dot. wyjścia z UE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!