Budownictwo wciąż ożywia polską gospodarkę

Budownictwo wciąż ożywia polską gospodarkę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Działem znacznie ożywiającym gospodarkę jest nadal budownictwo - tak marcowe dane z sektora przemysłu, które opublikował w czwartek Główny Urząd Statystyczny, oceniła dr Władysława Jastrzębska z Uniwersytetu Rzeszowskiego.


Według GUS produkcja przemysłowa w marcu rosła w 17 spośród 34 działów. W stosunku do marca 2017 roku wzrost produkcji odnotowano m.in w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 17,9 proc., papieru i wyrobów z papieru - o 6,1 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 5,8 proc., w produkcji artykułów spożywczych oraz w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń - po 5,4 proc., w produkcji urządzeń elektrycznych - o 4,1 proc.

Z kolei produkcja budowlano-montażowa w marcu licząc rok do roku wzrosła o 16,2 proc.

- Wskaźniki opublikowane przez GUS są podstawą do optymizmu, gdyż potwierdzają utrzymującą się dobrą koniunkturę polskiej gospodarki - powiedziała ekonomistka.

Jastrzębska wyjaśniła, że "miesięczna dynamika wartości oraz wolumenu produkcji" jest podstawowym wskaźnikiem obrazującym szybkość wzrostu gospodarczego.

Jak podkreśliła, szczegółowe dane dotyczące poszczególnych działów gospodarki, wskazują, iż nadal działem znacznie ożywiającym gospodarkę jest budownictwo. - W szczególności inwestycje z zakresu infrastruktury technicznej, gdzie dynamika robót związanych z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej wyniosła 34,9 proc. - zaznaczyła.

Według Jastrzębskiej tendencja ta utrzyma się z uwagi na sezonowość budownictwa oraz zapowiedziany program rządowy dotyczący wydatków publicznych na rzecz poprawy stanu dróg lokalnych.

- Również utrzymujący się wysoki popyt na mieszkania przy ekspansywnej polityce kredytowej oraz dzięki programom rządowym wskazuje, że ten dział produkcji pozostanie w dalszym ciągu "kołem zamachowym "polskiej gospodarki" - zaznaczyła.

Jak powiedziała ekonomistka, wskaźniki koniunktury polskiej gospodarki "są bardzo korzystne i świadczą o jej wejściu w fazę rozkwitu". Podkreśliła jednak, że "dodatni trend rozwojowy" w największym stopniu dotyczy sektorów dostarczających towarów o niższym stopniu przetworzenia.

Jastrzębska zwróciła w tym kontekście uwagę na produkcję koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (wzrost o 17,9 proc.), papieru i wyrobów z papieru (o 6,1 proc.), wydobycie węgla kamiennego i brunatnego (o 5,8 proc.), produkcji artykułów spożywczych oraz naprawę, konserwację i instalowanie maszyn i urządzeń (po 5,4 proc.), czy produkcję urządzeń elektrycznych (o 4,1 proc).

- Zatem działania z zakresu polityki innowacyjnej zmierzające do podniesienia konkurencyjności polskiej gospodarki oraz wzrostu produkcji w działach o najwyższej wartości dodanej powinny stać się priorytetem obecnego rządu - oceniła.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Budownictwo wciąż ożywia polską gospodarkę

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!