Budżet UE: 8 mld euro mniej dla Polski na spójność?

Budżet UE: 8 mld euro mniej dla Polski na spójność?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nawet 8 mld mniej w polityce spójności dla Polski w latach 2021-2027 - takie nieoficjalne, wstępne wyliczenia dotyczące nowych wieloletnich ram finansowych dla Polski podaje jedno ze źródeł PAP w Brukseli. Cała pula środków może być uszczuplona jeszcze bardziej.

  • Według źródeł unijnych liczb nie znają nawet komisarze, bo po prostu jeszcze ich nie ma. Da się je jednak wykalkulować z projektu dokumentów, które mają zostać przedstawione w przyszłym tygodniu. Ale obliczenia takie są obarczone dużą dozą niepewności, bo wiele parametrów może się jeszcze zmienić.
  • Jedna z krążących w Brukseli wersji mówi wręcz o tym, że całkowita suma środków dla Polski w nowym wieloletnim budżecie UE miałaby wynosić 80 mld euro. Jeśli okazałaby się prawdziwa, byłoby to prawdziwe tąpnięcie, gdyż w obecnej siedmiolatce jest 25 mld euro więcej.
  • Zdaniem źródła PAP  nad Wisłę trafi dużo mniej środków niż obecnie. Ile dokładnie? Na razie nie wiadomo. Zamiast krajów Wschodu w większym stopniu z polityki spójności mają skorzystać kraje południa Europy, takie jak Grecja, Hiszpania czy Portugalia.

Koperty narodowe, ani nawet ogólne liczby dla całej UE nie są jeszcze ustalone, jednak na podstawie przecieków z Komisji powstają już szacunki ws. tego, ile i na jakie obszary mogą zostać skierowane środki.

"Pewne rzeczy są stabilne: mniej programów, większa elastyczność, zmiany w polityce spójności i polityce rolnej, w tym cięcia" - powiedziało źródło PAP z Komisji Europejskiej. Komisja planuje też uproszczenia, większą przejrzystość budżetu i nowe źródła zasobów własnych.

Inny rozmówca PAP podkreślił, że liczb nie znają nawet komisarze, bo po prostu jeszcze ich nie ma. Da się je jednak wykalkulować z projektu dokumentów, które mają zostać przedstawione w przyszłym tygodniu. Ale obliczenia takie są obarczone dużą dozą niepewności, bo wiele parametrów może się jeszcze zmienić.

Jedna z krążących w Brukseli wersji mówi wręcz o tym, że całkowita suma środków dla Polski w nowym wieloletnim budżecie UE miałaby wynosić 80 mld euro. Jeśli okazałaby się prawdziwa, byłoby to prawdziwe tąpnięcie, gdyż w obecnej siedmiolatce jest 25 mld euro więcej.

Z większą dozą pewności rozmówcy PAP wypowiadają się o zmianach w sposobie dystrybuowania środków. O ile wysokość puli na politykę spójności (Polska była tu największym beneficjentem w obecnej perspektywie) była powiązana z PKB, czyli bogactwem kraju, to w projekcie na lata 2021-2027 Komisja chce powiązać te środki z takimi kryteriami jak np. poziom bezrobocia wśród młodych czy z innymi socjoekonomicznymi wskaźnikami.

Zdaniem źródła PAP wszystko to sprawi, że nad Wisłę trafi dużo mniej środków niż obecnie. Ile dokładnie? Na razie nie wiadomo. Zamiast krajów Wschodu w większym stopniu z polityki spójności mają skorzystać kraje południa Europy, takie jak Grecja, Hiszpania czy Portugalia.

Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze Brexit, który powoduje lukę w wysokości około 60 mld euro (Londyn był jednym z większych płatników netto do unijnej kasy). Dodatkowo już wcześniej Komisja zapowiedziała, że część środków zostanie przekierowana na ochronę granic zewnętrznych, radzenie sobie z migracją oraz współpracę w dziedzinie obronności.

Źródła PAP podają, że planowana warunkowość w dostępie do środków nie będzie miała związku z art. 7 unijnego traktatu, który dotyczy praworządności, lecz raczej z "poprawnością wdrażania budżetu", czyli wydawania unijnych funduszy. Nie jest jeszcze jasne, jak KE chce rozszerzyć już funkcjonującą zasadę tak, by zapewnić funkcjonowanie państwa prawa.

Komisja Europejska ma przedstawić projekt budżetu 2 maja. Prace są bardzo zaawansowane, ale nie brak tarć, bo żadna dyrekcja czy Komisarz nie chce łatwo oddawać funduszy, którymi teraz zarządzają. W najbliższych dniach włącznie z weekendem mają się naradzać członkowie gabinetów komisarzy, żeby przygotowywać ostateczne rozstrzygnięcie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Budżet UE: 8 mld euro mniej dla Polski na spójność?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!