Budżet UE na lata 2021-2027. Część propozycji niekorzystna dla polskiej gospodarki

Budżet UE na lata 2021-2027. Część propozycji niekorzystna dla polskiej gospodarki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- Obniżenie wydatków na politykę spójności oraz rolną jest niekorzystne dla polskiej gospodarki - tak projekt budżetu UE na lata 2021-2027 oceniła dr Władysława Jastrzębska z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

  • Komisja Europejska przyjęła w środę (2 maja) propozycję wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027.
  • Całkowita suma zobowiązań ma wynieść w tym okresie 1,279 biliona euro, natomiast płatności 1,246 biliona euro.
  • Podziału na koperty narodowe na razie nie ma.
  • Według dr Władysławy Jastrzębskiej z Uniwersytetu Rzeszowskiego, proponowany budżet w porównaniu z poprzednimi "wnosi więcej niepewności i ma charakter uznaniowy".

W zaproponowanym przez Komisję Europejską projekcie unijnych ram finansowych cięcia w polityce spójności mają wynieść ok. 7 proc., a we Wspólnej Polityce Rolnej - ok. 5 proc. KE zaproponowała ponadto uzależnienie wypłaty funduszy od przestrzegania praworządności. Wniosek w sprawie zawieszenia lub ograniczenia funduszy dla danego kraju będzie składany przez KE i przyjmowany przez kraje członkowskie.

Jak wskazała Jastrzębska, mimo wystąpienia Wielkiej Brytanii ze struktur UE i uszczuplenia z tego tytułu wspólnego budżetu w wysokości ok. 10-15 mld euro, Komisja Europejska przyjęła w środę (2 maja) projekt budżetu, który przewyższa poziom budżetu sprzed Brexitu.

- Oznacza to, że każdy kraj członkowski, proporcjonalnie do swojego potencjału gospodarczego, mierzonego wielkością DNB uzupełni brakującą kwotę w budżecie UE, zatem przejmie na siebie większe obciążenia, i to zarówno dotyczące składek, jak i pozostałych części wpłat na rzecz UE - wyjaśniła ekonomistka.

Jastrzębska podkreśliła, ze w budżecie UE pojawiły się nowe wydatki będące pomysłem na rozwiązywanie problemów dotyczących migrantów i kontroli migracji, a także zapewnienie bezpieczeństwa.

- Członkowie UE - przekazując wpłaty na rzecz wspólnego budżetu - będą partycypować w rozwiązywaniu problemu migracyjnego - powiedziała. Ponadto, jak dodała, wydatkowanie środków finansowych w ramach polityki spójności na projekty służące "długoterminowej integracji migrantów" to "kolejny sposób na rozwiązywanie problemu migracyjnego, nie do końca zgodny z "polska racją stanu".

- Zmniejszenie wydatków na politykę spójności oraz rolną jest niekorzystne dla polskiej gospodarki - podkreśliła Jastrzębska. Jak wyjaśniła, Polska podpisując traktat akcesyjny wraz z załącznikami "uzyskała obietnicę stopniowego wyrównania wsparcia dla rolnictwa" do poziomu, jaki przysługiwał dotychczasowym krajom członkowskim.

- Redukcje budżetu rolnego oraz polityka rolna UE dowodzą, ze zobowiązania te nie zostaną spełnione, a polskie rolnictwo przez to obniża swoją pozycję konkurencyjną - wskazała ekonomistka.

Według Jastrzębskiej z punktu widzenia polskiej gospodarki projekt budżetu UE na lata 2021-2027 w porównaniu do budżetów z poprzednich perspektyw finansowych "wnosi więcej niepewności i ma charakter uznaniowy", jako, że KE zaproponowała "uzależnienie wypłaty funduszy od przestrzegania praworządności".

- Ponadto założono, iż "wniosek w sprawie zawieszenia lub ograniczenia funduszy dla danego kraju będzie składany przez KE i przyjmowany przez kraje członkowskie". Zatem proponuje się nie do końca jasne kryteria wypłaty funduszy, z uwagi na występujące do tej pory trudności z jednoznaczną interpretacją pojęcia praworządności przez polityków UE - zaznaczyła. Dodała, że zapis ten daje podstawę do dyskusji na forum UE w sprawach wewnętrznych, które zgodnie z prawem UE pozostają w gestii suwerennych państw.

W ramach przyjętych w środę (2 maja) propozycji budżetowych KE proponuje 25 mld euro na wspieranie reform w strefie euro i w państwach do niej aspirujących.

- Zapis w proponowanym budżecie dotyczący środków przeznaczanych na proces rozszerzania strefy euro o nowych członków świadczy o tym, że UE zamierza pogłębiać proces integracji walutowej - oceniła Jastrzębska.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Budżet UE na lata 2021-2027. Część propozycji niekorzystna dla polskiej gospodarki

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!