XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Budżet UE. Ryszard Żółtaniecki: Nie jest tak źle, jak myśleliśmy

- Prawdziwe negocjacje ws. budżetu UE na lata 2021-2027 dopiero się zaczną, ale te parametry, które były niepokojące, zniknęły. Nie jest tak źle, jak myśleliśmy - powiedział socjolog i dyplomata, były ambasador RP w Grecji i na Cyprze dr Ryszard Żółtaniecki z Collegium Civitas.

W środę (2 maja) Komisja Europejska (KE) przyjęła propozycję wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027. Całkowita suma zobowiązań ma wynieść w tym okresie 1,279 biliona euro, natomiast płatności 1,246 biliona euro. Wiceszef MSZ Konrad Szymański stwierdził, że w propozycji KE zostały spełnione niektóre oczekiwania Polski i Europy Środkowej. Dodał, że droga do pełnego kompromisu jest jeszcze daleka.

Ryszard Żółtaniecki podkreślił, że ze względu na Brexit budżet będzie mniejszy o kilkanaście procent. "To co jest najistotniejsze, czyli fundusz spójności oraz Wspólna Polityka Rolna, myślę, że się obronią i tutaj nie poniesiemy jakiś dramatycznych strat. Jest to jednak sygnał, że musimy zacząć się przyzwyczajać do sytuacji, w której będziemy więcej wpłacali, niż odbierali, czyli staniemy się płatnikiem netto. To stanie się bardzo szybko" - podkreślił dyplomata.

Czytaj też: Kwieciński: Polska pozostanie największym beneficjentem z budżetu unijnego

W projekcie budżetu UE na lata 2021-2027 KE zaproponowała uzależnienie wypłaty funduszy od przestrzegania praworządności. Jak zaznaczył Żółtaniecki, ta decyzja jest pozostałością trwającej od ponad dwóch lat debaty. "To jest pewnego rodzaju serial, który nie zakończy się jednoznacznie i od razu. UE musi wyjść z tej sytuacji z twarzą" - zauważył.

Według Żółtanieckiego szczegóły różnicujące wpłaty i wypłaty, które mogą być dla Polski niekorzystne, dotyczą Wspólnej Polityki Rolnej oraz kwestii spójności, w której pojawia się "kilka znaków zapytania".

Czytaj też: Unijna komisarz: Polska mogłaby stracić fundusze UE

- Wchodzimy w przestrzeń bardzo intensywnych negocjacji. Wszystko zależy teraz od Konrada Szymańskiego, naszych negocjatorów oraz naszych europarlamentarzystów, z jaką siłą perswazji wejdą w te negocjacje - zaznaczył ekspert.

W obecnej perspektywie budżetowej na cały okres 2014-2020 samej tylko Polsce przyznano 82 mld euro w ramach polityki spójności oraz około 31 mld euro w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.

W najbliższych tygodniach Komisja przedstawi szczegółowe propozycje dotyczące przyszłych programów finansowych dla poszczególnych sektorów. Do przyjęcia wieloletnich ram finansowych potrzebna jest jednomyślność wszystkich państw UE, jednak do towarzyszących im poszczególnych rozporządzeń już nie.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Budżet UE. Ryszard Żółtaniecki: Nie jest tak źle, jak myśleliśmy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!