Bundestag zaaprobował program pomocy dla Grecji

Bundestag zaaprobował program pomocy dla Grecji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Niemiecki Bundestag zaaprobował w środę dużą większością głosów trzeci pakiet pomocy dla Grecji. Trzyletni program w wysokości do 86 mld euro poparła koalicja rządowa i opozycyjni Zieloni. Aż 63 deputowanych CDU i CSU zagłosowało wbrew własnemu rządowi.

Za wnioskiem rządu o zatwierdzenie pakietu pomocowego dla zadłużonego kraju głosowało 453 posłów CDU, CSU i SPD - podała administracja parlamentu, korygując wcześniejsze dane.

W imiennym głosowaniu na nadzwyczajnym posiedzeniu parlamentu w Berlinie 113 posłów sprzeciwiło się dalszym transferom pieniędzy do Grecji, a 18 wstrzymało się od głosu. 47 parlamentarzystów nie wzięło udziału w głosowaniu.

Z imiennej listy uczestników głosowania wynika, że 63 posłów CDU/CSU głosowało wbrew własnemu rządowi, a trzech wstrzymało się od głosu - więcej niż jedna piąta całego klubu chrześcijańskich demokratów. Pomimo silnych nacisków ze strony szefa klubu Volkera Kaudera, grożącego oponentom konsekwencjami, liczba przeciwników polityki kanclerz Angeli Merkel w jej własnej partii wzrosła w ciągu miesiąca. W połowie lipca głosy przeciwko negocjacjom z Atenami oddało 60 chadeków.

Najbardziej znany przedstawiciel oponentów, Klaus-Peter Willsch, ostrzegał, że kredyty dla Grecji są w rzeczywistości "darowiznami", za które zapłacą przyszłe pokolenia - "nasze dzieci i wnuki".

Media zwracają uwagę, że część sprzeciwiających się pomocy parlamentarzystów CDU/CSU nie przyszła na głosowanie, aby "nie podpaść" władzom klubu. Ta sytuacja jest "politycznym balastem" dla Merkel, choć jej przywództwo nie jest kwestionowane - ocenił komentator telewizji publicznej ARD.

Do całkowitego zakończenia procedury ratyfikacji trzeciego programu pomocy, zaakceptowanego w piątek przez ministrów finansów państw strefy euro, brak jeszcze tylko decyzji parlamentu Holandii. Jeżeli posłowie holenderscy wyrażą zgodę, możliwa stanie się wypłata pierwszej części pomocy dla Aten z Europejskiego Mechanizmu Stabilności. Grecja musi zwrócić do czwartku Europejskiemu Bankowi Centralnemu prawie 3,4 mld euro.

Posiedzenie Bundestagu rozpoczęło się rano od wystąpienia ministra finansów Wolfganga Schaeuble. Polityk CDU apelował w imieniu rządu o poparcie wniosku o zgodę na wdrożenie programu. Przyznając, że "decyzja nie jest łatwa", argumentował, iż grecki rząd "dokonał zasadniczego zwrotu", a chociaż nie ma gwarancji, niewykorzystanie szansy na przezwyciężenie kryzysu w zadłużonym kraju byłoby decyzją nieodpowiedzialną.

Ostrzegł, że odrzucenie projektu oznaczać będzie izolację Niemiec w Europie. "Z pełnym przekonaniem proszę o głosowanie za (pomocą)" - powiedział Schaeuble.

Opozycyjna Lewica jako jedyny klub w Bundestagu ostro skrytykowała porozumienie zachodnich wierzycieli z rządem w Atenach. "Mamy do czynienia z szantażem i ubezwłasnowolnieniem Grecji" - powiedziała deputowana Gesine Loetzsch, dodając, że wierzyciele "nie mają szacunku dla demokratycznych instytucji greckich". Pakiet pomocowy to jej zdaniem "niewłaściwe lekarstwo" i "zaprzeczenie solidarności".

Przedstawiciele koalicji CDU/CSU i SPD poparli wniosek rządu. Za pomocą finansową dla Grecji opowiedzieli się też opozycyjni Zieloni, łącząc jednak zapowiedź aprobaty z ostrą krytyką pod adresem rządu. Merkel prowadziła negocjacje w sposób "populistyczny i nieeuropejski" - powiedział szef klubu Zielonych Anton Hofreiter. Jej taktyka negocjacyjna "zaszkodziła Europie i wywołała antyniemieckie nastroje" - ocenił polityk.

Ministrowie finansów państw strefy euro zaakceptowali trzeci program pomocy dla Grecji w piątek. Trzyletni pakiet pomocowy będzie wart maksymalnie 86 mld euro. Pierwsza rata wsparcia dla Grecji ma wynieść do 26 mld euro, z czego 13 mld Grecja otrzyma już 20 sierpnia. 3 mld zostaną wypłacone we wrześniu i w październiku, a 10 mld euro będzie przeznaczone na rekapitalizację banków; ta kwota zostanie ulokowana na specjalnym koncie w Luksemburgu. Na rekapitalizację i restrukturyzację banków przewidziano w sumie 25 mld euro w ramach całego pakietu pomocowego. W zamian Grecja zobowiązała się do głębokich reform.

Udział Niemiec w pakiecie pomocy wynosi 27 proc. Berlin ogłosił, że traktuje jako nieodzowny dalszy udział Międzynarodowego Funduszu Walutowego w pomocy dla Grecji. MFW zdecyduje o tym dopiero na jesieni, po pierwszej ocenie realizacji przez Grecję programu reform.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bundestag zaaprobował program pomocy dla Grecji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!