XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

CBOS: 37 proc. Polaków ocenia sytuację gospodarczą w kraju jako złą

CBOS: 37 proc. Polaków ocenia sytuację gospodarczą w kraju jako złą
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

37 proc. Polaków uważa, że obecna sytuacja gospodarcza w kraju jest zła, 20 proc. ocenia ją jako dobrą, a 40 proc. badanych uznaje, że nie jest ona ani dobra, ani zła - wynika z ostatniego sondażu CBOS.

CBOS wraz z partnerami z Węgier, Czech i Słowacji przeprowadził badanie porównawcze wśród mieszkańców państw Grupy Wyszehradzkiej na temat m.in. oceny sytuacji ekonomicznej kraju i gospodarstw domowych. Swoje wyniki zaprezentował w poniedziałek.

U naszych południowych sąsiadów, a także na Węgrzech, dominuje niezadowolenie ze stanu gospodarki kraju. 63 proc. Czechów ocenia sytuację gospodarczą w swoim kraju jako złą, tak samo sądzi o swojej gospodarce 69 proc. Słowaków, a na Węgrzech uznało tak 74 proc. badanych. Jako dobrą oceniło sytuację gospodarki 10 proc. Czechów, 5 proc. Słowaków oraz 2 proc. Węgrów. W opinii 26 proc. Czechów i Słowaków oraz 23 proc. Węgrów, sytuacja gospodarek w ich krajach nie jest ani dobra, ani zła.

Ponad połowa Polaków - 54 proc. - przewiduje, że w ciągu najbliższego roku sytuacja gospodarcza w kraju się nie zmieni; 18 proc. uznało, że się poprawi, 17 proc. - że się pogorszy, a 11 proc. uznało, że trudno ocenić. CBOS zwraca uwagę, że na tle wypowiedzi mieszkańców pozostałych państw, prognoza Polaków jest "dość optymistyczna".

41 proc. Słowaków, 39 proc. Węgrów i 35 proc. Czechów przewiduje, że w ciągu roku w gospodarkach ich krajów nic się nie zmieni. Pogorszenia stanu gospodarki obawia się 40 proc. Słowaków, 36 proc. Węgrów i 51 proc. Czechów. Poprawy spodziewa się 12 proc. Słowaków, 20 proc. Węgrów i 10 proc. Czechów.

Na pytanie o ocenę warunków materialnych swojego gospodarstwa domowego, mieszkańcy Polski, Czech i Słowacji najczęściej odpowiadali, że są one przeciętne (45 proc. Polaków, 44 proc. Czechów, 50 proc. Słowaków i 42 proc. Węgrów). 39 proc. Polaków, 34 proc. Czechów, 17 proc. Słowaków i 10 proc. Węgrów uważa, że warunki materialne ich gospodarstwa są dobre, a jako złe ocenia je 33 proc. Słowaków, 48 proc. Węgrów, 16 proc. Polaków i 22 proc. Czechów.

Polacy w większości zakładają, że w ciągu najbliższego roku ich sytuacja materialna się nie zmieni (67 proc.). Takie opinie wyraża również nieco ponad połowa Słowaków oraz prawie połowa Węgrów i Czechów.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w tym roku od 30 czerwca do 6 lipca na liczącej 1080 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. Sondaż na Słowacji realizowano w dniach 5-12 lipca na próbie 1026 osób, na Węgrzech od 15 do 20 lipca i przebadano 1011 respondentów, a w Czechach w dniach 6-13 czerwca i przebadano 967 osób.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: CBOS: 37 proc. Polaków ocenia sytuację gospodarczą w kraju jako złą

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!