XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

CBOS: notowania NBP - lepsze

CBOS: notowania NBP - lepsze
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Notowania Narodowego Banku Polskiego powróciły we wrześniu do poziomu rejestrowanego przed lipcowym pogorszeniem - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Notowania ZUS, OFE i NFZ są stabilne, ale przeważają negatywne oceny tych instytucji - zaznacza CBOS.

Poprzednio o ocenę NBP CBOS pytał badanych w lipcu. Zarejestrowano wtedy spadek ocen pozytywnych, co ośrodek wiązał z czerwcową publikacją we "Wprost" dotyczącą nagrania rozmowy prezesa NBP Marka Belki z ówczesnym szefem MSW Bartłomiejem Sienkiewiczem.

Z wrześniowego badania wynika natomiast, że od lipca zwiększył się o 15 punktów (do 58 proc.) odsetek osób pozytywnie oceniających działalność NBP, a o 3 punkty zmalał (do 14 proc.) odsetek tych, które wyrażają opinie krytyczne. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy zauważalnie zmniejszyła się liczba respondentów nie umiejących ocenić funkcjonowania tej instytucji (z 40 proc. do 28 proc.) - relacjonuje CBOS.

Działalność Giełdy Papierów Wartościowych jest z kolei ponad pięciokrotnie częściej oceniana pozytywnie niż negatywnie (32 proc. wobec 6 proc., w obu kategoriach spadek o 3 punkty procentowe). Większość Polaków jednak (62 proc., od marca wzrost o 6 punktów) nie ma wyrobionej opinii na temat funkcjonowania GPW.

Stosunkowo stabilne - pisze CBOS - są opinie o instytucjach systemu zabezpieczenia społecznego. Działalność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odbierana jest przez Polaków na ogół negatywnie (54 proc., od kwietnia wzrost o 3 punkty). Pozytywnie ocenia ZUS 32 proc. badanych (wzrost o 3 punkty). Działalność Otwartych Funduszy Emerytalnych też częściej jest przez Polaków krytykowana niż oceniana pozytywnie (34 proc. wobec 21 proc.).

Opinie o funkcjonowaniu Narodowego Funduszu Zdrowia są także względnie stabilne i też na ogół negatywne - pisze CBOS. 75 proc. Polaków (od marca spadek o 3 punkty) deklaruje niezadowolenie z działalności NFZ, a 18 proc. (wzrost o dwa punkty) jest przeciwnego zdania.

Działalność administracji podatkowej, tj. izb i urzędów skarbowych, pozytywnie ocenia 40 proc. Polaków, natomiast negatywnie - 32 proc. 28 proc. badanych nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 11-17 września na liczącej 946 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: CBOS: notowania NBP - lepsze

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!