wnp.pl - portal gospodarczy

CEED – konkurencja BRIC

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
15-06-2010 20:48
CEED – konkurencja BRIC

Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Jan Kulczyk zgłosił inicjatywę CEED (Central & Eastern Europe Development). Jej celem jest promowanie 10 najmłodszych, ale też najdynamiczniejszych gospodarek w UE, jako coraz bardziej konkurencyjnego gracza na międzynarodowej arenie.

O praktycznym rozwinięciu tego pomysłu wnp.pl rozmawia z Jarosławem Sroką, członkiem zarządu Kulczyk Holding SA.
- Dlaczego taką ideę zgłosił pan Kulczyk, skoro tylko w Polsce jest 50 placówek, zajmujących się promocją gospodarczą i kraju?

- To jest podobnie, jak z pytaniem, które do Jana Kulczyka skierowała kiedyś jedna z niemieckich telewizji - dlaczego prywatny przedsiębiorca buduje autostradę? Odpowiedź była wyjątkowo prosta. Bo nie robi tego państwo lub robi mało skutecznie.

- Ale skąd wynika pomysł, że "młode" kraje unijne powinny mówić głośno o swoich sukcesach?

- Unia jest w bardzo specyficznym miejscu swojej historii. Z jednej strony okazało sie, że przypadek Grecji potrafi bardzo łatwo sprowokować bodajże najgłębszy kryzys w historii wspólnoty, mimo tak wielu politycznych deklaracji solidarności. Nikt za Greków specjalnie umierać nie chciał, ani nawet składać się na ich dalsze życie. UE utknęła w niemocy działania, promuje tematy zastępcze zamiast poważnie pomyśleć o realnej reformie finansów publicznych krajów członkowskich. Mimo wielu publicznych deklaracji brakuje wymiernych rozwiązań ratunkowych.

Proszę zwrócić uwagę, ile rozbieżności wywołała kwestia stworzenia funduszu pomocowego czy określenia mechanizmów pomocy. Problem w tym, że wspólnym mianownikiem tych inicjatyw jest zalewanie Europy pustym pieniądzem, a tymczasem kraje, które dołączyły do UE wykazują się nie tylko niezwykłą roztropnością gospodarczą w tych trudnych czasach, jak choćby Polska, ale także determinacją w podejmowaniu nawet najbardziej radykalnych, niepopularnych decyzji i reform (vide Łotwa i Estonia). To kraje, które obecnie problemy rozwiązują, a nie tylko je piętrzą. To kraje, które potrafią bardzo sprawnie adoptować się do zmieniających się warunków rynkowych, oswojone są z kryzysem, bo przecież w nim funkcjonowały dziesiątki lat. To kraje, które zgromadziły unikatowe doświadczenia w transformowaniu gospodarek i mogę się nimi dzielic.

-…ale są też Węgry?

- Znakomity przykład. To także punkt odniesienia i przykład dla pozostałych, jak dobrze wykonaną robotę łatwo zmarnować, właśnie przez nieodpowiedzialność i krótkowzroczność polityków. Nie mam jednak wątpliwości, że Węgrom daleko do Greków i to nie tylko biorąc pod uwagę porównanie stanu finansów, ale właśnie wspomniane już reformatorskiej dyscypliny i determinacji.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


OFERTY PRACY

35 464 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

WYSZUKIWARKA NIERUCHOMOŚCI

407 593 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

KATALOG FIRM

5 457 ofert w bazie

OFERTY SZKOLEŃ

Szkolenia dla branży medycznej i farmaceutycznej

Szkolenia dla samorządów

WYSZUKIWARKA PRZETARGÓW UZP

2 403 805 ofert w bazie


WYSZUKIWARKA KOMUNIKATÓW

397 952 komunikatów w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

WYSZUKIWARKA OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

467 objektów w bazie
Wyszukiwanie zaawansowane

PARTNER

POLECAMY W SERWISACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Portal Spożywczy Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Puls HR Property Design Rynek Seniora Jutro Starsi Sady Ogrody Centrum Kształcenia Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.