CER proponuje zawieszanie funduszy UE w razie problemów z praworządnością

CER proponuje zawieszanie funduszy UE w razie problemów z praworządnością
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

UE powinna regularnie sprawdzać praworządność w państwach unijnych, a jeśli okazałoby się, że któreś z nich nie spełnia jej standardów, należy zawieszać fundusze UE - głosi przedstawiony w środę w Brukseli raport think tanku Centre for European Reform (CER).

  • Centre for European Reform proponuje obwarowanie dostępu do funduszy strukturalnych i inwestycyjnych koniecznością spełnienia wymogów Wspólnoty dotyczących praworządności.
  • Kraje, które byłby dobrze ocenione przez Komisję Europejską, miałyby pełny dostęp do tych środków. Chodzi o bardzo duże kwoty, bo w budżecie na lata 2014-2020 przeznaczono na ten cel ponad 450 mld euro.
  • - Polski rząd pod kierownictwem PiS, a także węgierski rząd Fideszu podważyły niezależność wymiaru sprawiedliwości oraz mediów publicznych. Ale problemy prawdopodobnie nie ograniczą się do tych dwóch krajów - piszą autorzy raportu.

- Myślimy o tym, żeby to była okresowa ocena wszystkich państw członkowskich. Monitorowanie byłoby przeprowadzane na początku każdego cyklu budżetowego - tłumaczyła podczas debaty nad dokumentem jedna z jego autorek, ekspertka CER Jasna Selih.

Centre for European Reform, niezależny think tank, którego główna siedziba jest w Londynie, wskazuje, że Unia Europejska, jako organizacja oparta na wartościach, nie była jak dotąd w stanie zareagować we właściwy sposób, gdy państwa unijne te wartości łamały, włącznie z tymi, które wiążą się z praworządnością.

- Polski rząd pod kierownictwem PiS, a także węgierski rząd Fideszu podważyły niezależność wymiaru sprawiedliwości oraz mediów publicznych. Ale problemy prawdopodobnie nie ograniczą się do tych dwóch krajów - piszą autorzy raportu, wskazując też na populistyczne ruchy, które umocniły się w wielu krajach europejskich. CER ocenił, że istniejące obecnie mechanizmy, których zadaniem jest radzenie sobie z łamaniem zasad unijnych, ujawniły swoje wady. Jedną z nich jest np. wymagana konieczność osiągnięcia jednomyślności w celu podjęcia odpowiednich kroków. Taki wymóg funkcjonuje w ramach art 7. unijnego traktatu, zgodnie z którym wobec państwa UE można zastosować sankcje.

Centre for European Reform proponuje obwarowanie dostępu do funduszy strukturalnych i inwestycyjnych koniecznością spełnienia wymogów Wspólnoty dotyczących praworządności. Kraje, które byłby dobrze ocenione przez Komisję Europejską, miałyby pełny dostęp do tych środków. Chodzi o bardzo duże kwoty, bo w budżecie na lata 2014-2020 przeznaczono na ten cel ponad 450 mld euro.

Już teraz dostęp do tych pieniędzy jest uzależniony od spełniania odpowiednich warunków, które dotyczą jednak polityki gospodarczej i mają zapobiegać nadmiernemu zadłużaniu się państw członkowskich.

Temat ewentualnego powiazania kwestii przestrzegania praworządności z dostępem do funduszy z UE już od jakiegoś czasu pojawia się w unijnej debacie (propozycję taką złożyli np. Niemcy), jednak do tej pory Komisja Europejska nie była skłonna pójść w tym kierunku ze względu na wątpliwe podstawy prawne.

Eksperci CER wskazują jednak, że Komisja może zrobić wiele bez konieczności zmiany traktatów - albo przez szersze interpretowanie istniejącego prawa, albo zaproponowanie nowych wymogów przed zaplanowaniem nowego wieloletniego budżetu.

Autorzy dokumentu zatytułowanego "Czy UE może promować rządy prawa w Europie?" uważają, że kraje, które nie mają żadnych problemów z praworządnością, powinny dostawać za to "nagrody", nie tylko finansowe.

Natomiast państwa, które nie respektowałyby takich wymogów, zostałyby objęte nadzorem i musiałyby spełnić dodatkowe warunki. W przypadku poważnych naruszeń fundusze europejskie zostałyby zawieszone.

Aby jednak nie uderzać w obywateli, tylko rządy, CER postuluje, by fundusze unijne w takim wypadku były transferowane do podmiotów pozarządowych (bezpośrednio do firm), a w przypadku mniejszych projektów na przykład bezpośrednio do organizacji pozarządowych.

- Integracja gospodarcza jest związana z integracją z demokratyczną. Nie można mówić o jednolitym rynku bez wspólnoty prawa zapewniającej system oparty na zasadach, które ustanawiają takie same szanse dla wszystkich przedsiębiorstw - oświadczyła podczas spotkania dyrektor Open Society European Policy Institute dr Heather Grabbe.

Jak mówiła, jeśli np. minister sprawiedliwości Polski "będzie w stanie kontrolować decyzje sądów na wszystkich poziomach, od Trybunału Konstytucyjnego do najniższych sądów", to inne kraje - w razie sporów - będą się mogły obawiać o słuszność rozstrzygnięć dotyczących ich firm.

Zdaniem ekspertów CER Agencja Praw Podstawowych UE, która już teraz zbiera odpowiednie dane, mogłaby przedstawiać informacje o stanie praworządności w krajach unijnych. Na podstawie tej oceny KE miałaby stwierdzać, czy dany kraj respektuje rządy prawa, a jeśli nie, to na ile problem ten jest poważny.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: CER proponuje zawieszanie funduszy UE w razie problemów z praworządnością

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!