CETA jest bardziej bezpieczna niż TTIP?

CETA jest bardziej bezpieczna niż TTIP?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Umowa CETA jest dobra dla konsumentów i dla firm, które są konkurencyjne. Mogą na niej stracić te firmy, które nie są w stanie sprostać konkurencji i nie chcą się zmieniać, mówi na antenie radiowej Jedynki Tomasz Wróblewski, wiceprezes Warsaw Enteprise Institute, fundacji ekspertów wspierających Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.


We wtorek ministrom do spraw handlu unijnych krajów, na spotkaniu w Luksemburgu, nie udało się dojść do porozumienia w sprawie stanowiska dotyczącego umowy handlowej CETA.

Do tego tematu unijni przywódcy mają wrócić na rozpoczynającym się w czwartek dwudniowym szczycie w Brukseli. Głównym powodem przełożenia decyzji w tej sprawie jest sprzeciw wobec podpisania umowy Walonii, jednego z regionów Belgii.

Umowa nie od dziś budzi sprzeciw i wiąże się z licznymi obawami organizacji pozarządowych, firm działających na terenie Unii Europejskiej, ale i samych konsumentów.

- Umowy handlowe, międzynarodowe są tworzone, aby pobudzać konkurencję, czyli także po to, żeby konsumentom było lepiej, żeby ceny były niższe, żeby firmy musiały pomiędzy sobą walczyć o klienta i poprawiać jakość produktów. Jak zawsze przy dużej konkurencji są jakieś firmy, które tracą. Słabsi tracą i ci będą się bali. Pytanie, czy można interesy całego społeczeństwa i gospodarki podporządkować wybranym firmom, czy nawet jednej branży - stawia pytanie Tomasz Wróblewski, wiceprezes Warsaw Enteprise Institute.

Małe firmy stracą, czy paradoksalnie zyskają?

Najwięcej obaw w związku z nową umową handlową pomiędzy UE a Kanadą mają małe i średnie przedsiębiorstwa, a to właśnie wbrew pozorom dla nich CETA może stanowić szansę na rozwój, przekonuje rozmówca Jedynki.

- Handel zagraniczny porusza się coraz dziwniejszymi drogami. Takie wielkie portale jak Amazon, który jest obecny w Kanadzie, tworzą dla małych i średnich firm możliwości sprzedaży produktów bez wielkiej promocji, dużych nakładów na marketing w Kanadzie. To jest jakaś szansa dla MSP, ale oczywiście zawsze więksi mają większe możliwości - zaznacza Tomasz Wróblewski. - To jest szansa, o czym mówił wicepremier Mateusz Morawiecki, żeby małe firmy rosły w średnie, a średnie w duże - dodaje.

Bezpieczeństwo żywności pod kontrolą

Nie jest również prawdą, że do rynku unijnego i rynku polskiego będą miały dostęp produkty żywnościowe, które nie spełniają naszych norm sanitarnych.

- Jeżeli przyjrzymy się umowie CETA, temu, jak została ona skonstruowana, to tam są bardzo jasne i wyraźne zapisy, co do przestrzegania norm unijnych. Tak samo jak Holendrzy czy Francuzi nie mogą sprzedawać w Polsce np. kurczaków mytych chlorem, tak samo nie będą mogli ich sprzedawać Kanadyjczycy - przekonuje ekspert. - Wszystkie normy, zarówno dotyczące np. żywności genetycznie modyfikowanej, plonów, które były wyhodowane w nienaturalnych warunkach, podlegają sprawdzeniu, kontroli i zasadom Unii Europejskiej. Takie są wyniki analizy umowy CETA - podkreśla.

Firmom z USA nie uda się obejść unijnych przepisów?

Umowa CETA z Kanadą, w odróżnieniu od umowy TTIP ze Stanami Zjednoczonymi, przewiduje, że spory między firmami unijnymi a kanadyjskimi będą rozstrzygane w Unii, albo w Kanadzie - albo jeżeli któraś ze stron tego sobie zażyczy przed specjalnym sądem, którego połowa składu będzie powoływana przez Kanadę, a połowa przez UE.

- To jest podstawowa różnica pomiędzy umową CETA a TTIP, z której uważamy, że trzeba zrezygnować. W umowie CETA na pierwszym miejscu zostało określone, że spór mają rozstrzygać sądy lokalne, w kraju powstania tego sporu. Możemy sobie jednak wyobrazić, że firma kanadyjska nie chce uznać polskiego sądu, wówczas na te potrzeby zostanie stworzony specjalny inwestycyjny sąd CETA, składający się z dwóch instancji, tak jak normalny sąd, podstawowej i sądu apelacyjnego, składający się z 15 sędziów z różnych państw. Tutaj Polska powinna zabiegać, i zabiega, o to, żeby jeden z tych 15 sędziów był z Polski, albo przynajmniej żeby się rotował. W każdym razie mają to być zawodowi sędziowie, nie eksperci korporacji, tylko ludzie, którzy na co dzień zajmują się prawem gospodarczym - tłumaczy Tomasz Wróblewski.

Umowa nie otwiera tylnych drzwi amerykańskim przedsiębiorstwom

To uniemożliwi firmom amerykańskim, które mają swoje filie w Kanadzie, obejście przepisów i norm unijnych, w przypadku gdyby były zainteresowane naszym rynkiem.

- Wcześniej podpisaliśmy umowę z Koreą Południową, która z kolei ma już podpisaną umowę z USA, więc teoretycznie ona również mogłaby być obejściem dla amerykańskich firm, a nie jest. Najważniejsza kwestia jednak, to ta konstrukcja przepisów dotycząca sądów, o których mówiliśmy. USA nie uznają żadnych innych sądów. Uznają arbitrów, ekspertów, ale nie uznają innych sądów i w żadnym wypadku USA nie zgodzą się, aby sąd inwestycyjny rozstrzygał w sprawach amerykańskich firm, więc nie ma jak tego obejść - tłumaczy Tomasz Wróblewski.

Zaś wagę i znaczenie umowy CETA zobrazować w przybliżeniu mogą liczby: Kanada ma 33, 5 mln mieszkańców, Unia Europejska ponad 500 mln mieszkańców, a dochód narodowy Kanady jest porównywalny z dochodem narodowym Włoch.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: CETA jest bardziej bezpieczna niż TTIP?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!