XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Cezary Mech: pora drastycznie zredukować emisję obligacji w walutach obcych

Cezary Mech: pora drastycznie zredukować emisję obligacji w walutach obcych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wyniki GUS potwierdzają dobrą sytuację gospodarczą Polski, która po spowolnieniu w zeszłym roku, wyraźnie odbiła - powiedział w piątek PAP były wiceminister finansów Cezary Mech. Dodał, że wykorzystując dobrą sytuację Polska powinna "drastycznie zredukować emisję obligacji w walutach obcych".

Jak poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny, produkcja przemysłowa w lipcu wzrosła o 6,2 proc. rok do roku, a produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła w ujęciu rocznym o 6,7 proc. Z kolei sprzedaż detaliczna w lipcu zwiększyła się o 6,8 proc. rok do roku, po wzroście o 5,8 proc. w czerwcu br. Przez siedem miesięcy tego roku - jak podał GUS w komunikacie - oddano też do użytkowania 93 tys. 427 mieszkań, o 7,9 proc. więcej niż w tym samym okresie zeszłego roku.

"Z jednej strony następuje odbicie w sferze budownictwa. Jeśli chodzi o proces konsumpcji to wyraźnie widać, że polepszenie sytuacji na rynku kapitałowym daje pozytywny sygnał. Również na kwestie dotyczące produkcji przemysłowej należy patrzeć z punktu widzenia okresu wakacyjnego, jak i dobrych wyników w miesiącach poprzednich" - ocenił rozmówca PAP.

Ekspert podkreślił jednak, że ostatnie dane GUS ukazują również "dużą zależność od makroekonomicznych czynników zewnętrznych, a więc sytuacji panującej na światowych rynkach kapitałowych", jak też koniunktury gospodarczej naszych partnerów ekonomicznych.

"W sytuacji oczekiwanej zwiększonej niepewności, jak też narastania konfliktu gospodarczego między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, a z drugiej strony Ameryką i Niemcami, nastąpiło przesunięcie w kierunku konfliktu politycznego między Stanami Zjednoczonymi a Koreą Płn. Polska stała się beneficjentem złagodzenia nastrojów gospodarczych. Niemniej należy pamiętać, że nasz kraj jest bardzo uzależniony w aspekcie kapitałowym od ryzyka panującego na świecie, jak i też w aspekcie gospodarczym od koniunktury u naszych zachodnich sąsiadów" - wskazał Mech.

Dlatego, jak ocenił ekspert, mimo dobrych wyników gospodarczych tego półrocza, jak i też lipcowych należy się obawiać, że po wyborach w Niemczech wystąpi dążenie Stanów Zjednoczonych do zbilansowania swoich kontaktów handlowych z krajami, które są beneficjentami dużej nadwyżki w bilansie handlowym z USA. "Między innymi z Niemcami czy Chinami - co będzie groziło pogorszeniem warunków makroekonomicznych na świecie i u naszych partnerów, zwiększeniem ryzyka handlowego oraz na rynku kapitałowym, co będzie negatywnie oddziaływało na sytuację w Polsce" - powiedział.

W ocenie ekonomisty, wykorzystując dobrą sytuację, która jest obecnie, Polska powinna przeprowadzić kluczowe działania zmniejszające uzależnienie od ruchów i zmienności kapitałowej poprzez m.in. "drastyczne zredukowanie emisji obligacji państwowych denominowanych w walutach zagranicznych". "Ale też poprzez zamienienie zobowiązań krajowych +frankowiczów+ z walut obcych na złotówkę, aby się lepiej przygotować do tej nadchodzącej gorszej sytuacji" - podkreślił.

Dodał, że Stany Zjednoczone mają deficyt handlowy na poziomie 500 mld dol., podczas, gdy np. nadwyżka handlu zagranicznego Niemiec wynosi 300 mld. dol. "Są to nierównowagi, które w dłuższym terminie muszą zostać zminimalizowane, ponieważ grożą wojną handlową" - ocenił Mech.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Cezary Mech: pora drastycznie zredukować emisję obligacji w walutach obcych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!