XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Chińska zmiana kursu

Chińska zmiana kursu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ostatnie 35 lat było dla Chin historią sukcesu, ale teraz stanęło przed nami tyle wyzwań, że musimy tę historię pisać na nowo - powiedział Hongjian Cui, dyrektor China International Studies Institute podczas sesji otwierającej III Forum Współpracy Gospodarczej Unia Europejska-Chiny w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Powodów do paniki nie ma, do ostrożności już tak. Chińskiej gospodarce nie grozi załamanie, ale wchodzi ona w okres radykalnej zmiany modelu ekonomicznego - z intensywnego eksportu przechodzi w okres wzmacniania rynku wewnętrznego i rodzimej konsumpcji. Stąd wynika lekkie spowolnienie chińskiej gospodarki, które jednak nie budzi paniki ekonomistów.

- Wzrost chińskiej gospodarki pozostaje stabilnie na wysokim poziomie. Wyniki zaprzeczają pesymistycznym scenariuszom upadku chińskiej gospodarki. To podobny proces jak we wszystkich gospodarkach świata - po okresie radykalnej restrukturyzacji i przemian wzrost gospodarczy staje się nieco wolniejszy - tłumaczyła Liping Zhang, zastępca dyrektora generalnego Counsellors Office of State Council. Przyznała przy tym, że chiny zmieniają swój model gospodarczy. - Nowy rząd zaproponował nową strategię rozwoju gospodarki, która polega m.in. na poprawie stanu środowiska naturalnego, poprawę poziomu życia społeczeństwa i to będzie w najbliższych latach ważniejsze niż maksymalizacja tempa wzrostu gospodarczego - dodała Liping Zheng.

Tą zmianę strategii potwierdzają również zagraniczni obserwatorzy. Prof. Bogdan Góralczyk z Uniwersytetu Warszawskiego zaznaczył, że chińskie władze będą w najbliższych latach wdrażały model rozwoju oparty na konsumpcji. - To jednak wymaga odbudowy tego, co zostało zniszczone w poprzednich reformach, czyli własnej klasy średniej - powiedział Góralczyk.

Wskazywał, jednak na konkretne zamierzenia i działania chińskich władz, które świadczą o realizacji nowej strategii. - Celem chińskich władz jest podnieść - nawet o połowę - dochody przeciętnego obywatela Chin w latach 2012-20. W kwietniu uchwalono też rewolucyjną ustawę dotycząca ochrony środowiska, która wejdzie w życie w 2015 roku - powiedział prof. Góralczyk.

O ile kierunek tych zmian jest dla większości ekonomistów zrozumiały, ba, wręcz niezbędny, to jednak zwracają uwagę na związane ze zmianą modelu gospodarczego zagrożenia. - Następne 10-20 lat będą dla Chin na pewno znacznie trudniejsze niż ostatnie dwie dekady - ocenia prof. Grzegorz Kołodko. - Zaspokojenie oczekiwań społeczeństwa - a w Chinach rosną one bardzo szybko - to bardzo niebezpieczny okres i trzeba bardzo uważnie obserwować ten proces, aby nie zakończyło się to twardym lądowaniem - stwierdził ekonomista. Zdaniem prof. Grzegorza Kołodki Chiny, dzięki olbrzymiemu potencjałowi zarówno po stronie silnego i stabilnego rządu, jak i po stronie przedsiębiorców utrzymają wysokie tempo wzrostu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Chińska zmiana kursu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!