Chiny szykują się do utworzenia pierwszych banków prywatnych

Chiny szykują się do utworzenia pierwszych banków prywatnych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dwie wielkie firmy internetowe Alibaba i Tencent znalazły się w grupie przedsiębiorstw wybranych w Chinach do utworzenia pierwszych pięciu prywatnych banków w tym kraju - poinformował we wtorek szef Komisji Regulacji Bankowości Shang Fulin.

Prywatne banki, których powstanie zapowiedziano w zeszłym roku jako część wielkiej reformy zwiększającej rolę sił rynkowych w gospodarce, mają działać niezależnie, zgodnie z zasadami rynku.

Zwolennicy reformy wskazują, że banki państwowe hamują rozwój, ponieważ nie udzielają wystarczająco dużo kredytów przedsiębiorcom tworzącym nowe miejsca pracy i napędzającym wzrost gospodarczy.

Premier Li Keqiang obiecywał w tym tygodniu powierzenie siłom rynkowym "decydującej roli" w przyznawaniu kredytów.

Oczekuje się, że każdy z nowych banków będzie miał co najmniej dwóch inwestorów prywatnych - powiedział Shang na konferencji prasowej. Zastrzegł, że prace przygotowawcze jeszcze się nie zakończyły i nie podał terminu utworzenia prywatnych banków.

Grupa Alibaba jest jedną z największych na świecie firm prowadzących handel internetowy, a Tencent Holdings Ltd. to najpopularniejszy w Chinach serwis gier online. Obie te firmy rozszerzyły działalność o usługi finansowe online, oferując wyższe oprocentowanie niż banki państwowe.

Krytycy oskarżają te firmy o szkodzenie państwowym bankom; jeden z komentatorów państwowej telewizji nazwał je finansowymi pasożytami. Jednak premier Li opowiedział się po stronie Alibaby i Tencent, obiecując rozwój usług finansowych online.

Wśród przedsiębiorstw mających zainwestować w pierwsze prywatne banki jest m.in. producent części samochodowych Wanxiang, konglomerat Fosun, do którego należy francuska firma turystyczna Club Med, a także grupa deweloperska Huabei.

Prywatne banki mają się koncentrować na udzielaniu kredytów małym i średnim przedsiębiorstwom - powiedział Shang. Pojęcia "małe i średnie przedsiębiorstwa" używa się w Chinach do określenia firm prywatnych.

Również we wtorek prezes chińskiego banku centralnego zapowiedział, że zapewne w ciągu roku - dwóch lat zliberalizowana zostanie polityka sektora bankowego w zakresie oprocentowania depozytów, co umożliwi bankom konkurowanie o klientów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!