Chiny wielkimi metropoliami stoją

Chiny wielkimi metropoliami stoją
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Cztery miasta odpowiadały w ubiegłym roku za prawie jedną ósmą całego chińskiego PKB. Rodzi to obawy, że wzrost gospodarczy kraju w zbyt dużym stopniu opiera się na tych kilku metropoliach - pisze hongkoński dziennik „South China Morning Post”.

  • Najwięcej PKB spośród metropolii generuje Szanghaj.
  • Eksperci na razie nie są zgodni, czy rząd centralny powinien pozwalać na koncentrację zasobów w nielicznych wielkich miastach, czy też dążyć do decentralizacji wzrostu gospodarczego.
  • Władze starają się jednak ograniczyć liczbę ludności w największych miastach.

Szanghaj, Pekin, Shenzhen i Kanton wytworzyły w ubiegłym roku łącznie dobra i usługi warte około 10 bln juanów (1,56 bln USD) - wynika z danych przedstawionych przez lokalne władze. W tych czterech metropoliach mieszka zaledwie 5 proc. z 1,38 mld Chińczyków.

Chiny starają się ograniczyć liczbę ludności w największych miastach, by zapanować nad cenami nieruchomości oraz uporać się z przeciążeniem systemu usług publicznych, np. oświaty.

Władze Pekinu chcą, by w 2020 roku w stolicy mieszkało najwyżej 23 mln ludzi i prowadzą kampanię mającą na celu zmniejszenie liczby robotników napływowych zatrudnionych w tzw. sektorach niskich dochodów, a do okolicznych miejscowości przenoszone są zakłady przemysłu ciężkiego. Również Szanghaj usiłuje zahamować swój wzrost, ustalając limit na poziomie 25 mln mieszkańców w 2035 roku.

Czytaj także: Pekin wyludnia się, ale planowo

PKB Szanghaju - centrum chińskiej finansjery - osiągnęło w ubiegłym roku 3 bln juanów - najwięcej spośród chińskich miast. PKB na jednego mieszkańca w czterech wymienionych metropoliach było ponad dwukrotnie wyższe od krajowej średniej i wynosiło mniej więcej tyle co w Portugalii.

Mieszkańcy tych czterech miast osiągali również znacznie wyższe dochody niż przeciętni Chińczycy. W Szanghaju dochód rozporządzalny na osobę wyniósł blisko 59 tys. juanów, a więc ponad dwa razy więcej od krajowej średniej, która nie przekroczyła w ubiegłym roku 26 tys. juanów.

Wzrost w czterech metropoliach był stabilny. W Shenzhen wyniósł 8,8 proc., w Pekinie 6,7 proc., a w Szanghaju 6,9 proc. PKB, czyli tyle, ile wzrost gospodarki całego kraju w 2017 roku - wynika z danych urzędu statystycznego.

W opisywanych czterech miastach mieszka wielu spośród najbogatszych ludzi w Chinach. 65 z 400 osób na tegorocznej liście chińskich bogaczy pochodzi z Pekinu, 48 z Szanghaju, a 43 z Shenzhenu - obliczył "SCMP".

Według dziennika eksperci nie są zgodni, czy rząd centralny powinien pozwalać na koncentrację zasobów w nielicznych wielkich miastach, czy też dążyć do decentralizacji wzrostu gospodarczego.

Profesor ekonomii z Uniwersytetu Jiao Tong w Szanghaju i zarazem autor książki "Wielki kraj potrzebuje większego miasta" Lu Ming krytycznie ocenia dążenia do ograniczenia liczby ludności Pekinu. Jego zdaniem rząd nie powinien ingerować w rozwój metropolii, a wielkie chińskie miasta powinny dalej rosnąć i przyjmować ludność napływową, rozwijając jednocześnie system usług społecznych.

Tymczasem analityk firmy konsultingowej Oxford Economics Louis Kuijs ostrzega, że powiększanie się metropolii może oznaczać pogorszenie problemu korków ulicznych, wzrost przestępczości i kurczenie się przestrzeni życiowej mieszkańców, zaleca więc władzom, by tworzyły zachęty do osiedlania się w mniejszych miastach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

  • Chiny

    Przelicz walutę
  • yuan (CNY)

  • 0,562 złoty (PLN)

    0,130 EUR, 0,138 USD

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Chiny wielkimi metropoliami stoją

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!