Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Co czeka hutnictwo w roku 2016?

Autor: wnp.pl (Piotr Myszor)
04-01-2016 10:50
Co czeka hutnictwo w roku 2016?
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Rok 2015 można chyba nazwać rokiem gasnących nadziei - ceny wciąż w spadkowych trendach i kurcząca się produkcja mimo wzrostu popytu. Rok 2016 ma być rokiem przetrwania. Poprawy analitycy spodziewają się dopiero w roku 2017.

Rok temu branża stalowa miała nadzieję, że 2015 będzie rokiem stabilizacji na niskim poziomie i przygotowaniem do znacznie wyraźniejszego wzrostu w latach następnych. Prognozy sprawdziły się jednak tylko częściowo. Ożywienie gospodarcze w krajach Unii Europejskiej nastąpiło, choć w stopniu znacznie niższym od oczekiwanego, czy raczej wyczekiwanego przez przemysł. Niestety branża nie skorzystała na tym tak jak powinna, głównie ze względu na ceny utrzymujące się w spadkowym trendzie i koszty polityki klimatycznej, które trend mają wręcz przeciwny.
Unia Europejska jakby nie kwapiła się do ratowania przemysłu, który sama stara się dobić polityką klimatyczną. Deklarowane wsparcie, które miało zrównoważyć choć w części skutki tej polityki nadal jest... deklarowane. Kroki, które zostały podjęte okazały się niewystarczające, aby zachować konkurencyjność w stosunku do producentów z krajów, gdzie polityka klimatyczna nie istnieje w tak rozdmuchanej formie jak w UE, głównie Chin. W Wielkiej Brytanii w połowie roku zaczęto zamykać zakłady i tysiące ludzi straciło pracę – oficjalnie podawanym powodem była właśnie niemożność konkurowania z tanią stalą z Chin. Dopiero wówczas rząd zapowiedział, że pomoże swojej branży stalowej. Czy zdąży? Czy inne kraje zaczną uczyć się na brytyjskich błędach?

Pewne nadzieje przyniósł szczyt klimatyczny w Paryżu. Z jednej strony udało się ustalić jakieś wspólne ramy polityki klimatycznej. Niestety nie wskazuje ona możliwości poprawy sytuacji już w najbliższych latach. Z drugiej strony wyniki szczytu wskazują po raz kolejny, że europejskie założenia są zbyt wygórowane – świat rozumie potrzebę ochrony środowiska, ale nie chce prowadzić jej kosztem nadmiernego dławienia rozwoju przemysłowego. Należałoby mieć nadzieję, że doprowadzi to do jakiejś rewizji unijnych planów, co zdjęłoby z europejskiej metalurgii zagrożenie mocnego zwiększenia bezpośrednich i pośrednich opłat związanych z ochroną klimatu.

Nowy rok w branży jest więc w dużej mierze oparty na nadziejach i obietnicach, ale i tych samych obawach co miniony. Przede wszystkim wciąż w trendzie spadkowym pozostają ceny surowców i ruda żelaza przebija kolejne bariery. Z około 40 dolarów za tonę w końcu roku 2015 może spaść do 30, a nawet 20 dolarów.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


36 682 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP