Co dalej z euro w Polsce? Ważne rozmowy w Katowicach

Co dalej z euro w Polsce? Ważne rozmowy w Katowicach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wstępując do Unii Europejskiej zobowiązaliśmy się w Traktacie Akcesyjnym do przyjęcia wspólnej waluty. Pytania kiedy to nastąpi, i – co równie ważne – na jakich warunkach wciąż pozostają otwarte. Postarają się na nie odpowiedzieć uczestnicy sesji "Euro – co dalej" podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Ostatnia mocna – inna sprawa, na ile realistyczna- polska deklaracja w sprawie przyjęcia wspólnej waluty padła dekadę temu – ówczesny premier Donald Tusk zapowiedział rychłe przystąpienie do strefy euro. Kilkanaście dni później wybuchł globalny kryzys i sprawa euro zeszła na dalszy plan. Pojawiły się głosy, że dla gospodarek niektórych krajów – jak Grecja – wspólna waluta okazała się potężnym balastem.
 
Zobacz też: Przyjęcie euro: kwestia gospodarcza czy polityczna?

Polski rząd przekonywał, że najpierw gospodarka strefy euro musi stanąć na nogi, a dopiero potem możemy myśleć o przyjęciu wspólnej waluty. Kondycja eurolandu zdecydowanie się w ostatnich latach poprawiła (pytanie, czy wystarczająco), polska gospodarka również prze do przodu, więc pytanie o euro powraca.

Tym bardziej, że pojawił się dodatkowy czynnik – polityczny. O ile jeszcze kilka lat temu w kontekście korzyści z przyjęcia wspólnej waluty wskazywano niższe koszt transakcyjne, to obecnie wejście do Eurolandu utożsamiane jest z wejściem do unijnego mainstreamu i obawami, że pozostawanie poza strefą euro skazuje nasz kraj na polityczną marginalizację.


O tym, na ile te obawy są słuszne i czy argumenty ekonomiczne i polityczne są obecnie wystarczające, by przyspieszyć marsz do wspólnej waluty, będą dyskutować podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego uczestnicy sesji "Euro – co dalej", która odbędzie się 15 maja o godzinie 15.30 w Sali konferencyjnej A.

O przyszłości europejskiej waluty i potencjalnym jej przyjęciu przez Polskę będą rozmawiać minister finansów Teresa Czerwińska, Robert Gwiazdowski, przewodniczący rady Centrum im. Adama Smitha, Stanisław Kluza, minister finansów w 2006 r., przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego w latach 2006-2011, Jiří Rusnok, były premier Republiki Czeskiej w latach 2013-2014, prezes Narodowego Banku Czeskiego oraz Konrad Szymański, wiceminister spraw zagranicznych. Sesję poprowadzi redaktor naczelny "Rzeczpospolitej" Bogusław Chrabota.

Zobacz też: Europejski Kongres Gospodarczy już za tydzień. To ostatnie dni na rejestrację
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Co dalej z euro w Polsce? Ważne rozmowy w Katowicach

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!