XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Codzienny puls rynku: RBNZ może nie spieszyć się z kolejną podwyżką stóp

Codzienny puls rynku: RBNZ może nie spieszyć się z kolejną podwyżką stóp
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Od początku tego tygodnia utrzymuje się większa zmienność na rynku walutowym. Na eurodolarze dominują spadki, choć dziś obserwujemy chęć odreagowania. Mieszane dane z gospodarki amerykańskiej przyczyniły się do wyhamowania ostatniej przeceny euro względem dolara. Przede wszystkim zaskoczył słaby odczyt indeksu NY Empire State.

Nowojorski wskaźnik aktywności nieoczekiwanie spadł w kwietniu do 1,29 pkt. z 5,61 pkt. w marcu. Wczorajszy odczyt indeksu NAHB z kolei potwierdził, że amerykański sektor nieruchomości boryka się wciąż z problemami. Dane odnośnie inflacji CPI oraz napływie długoterminowych kapitałów do USA przewyższyły z kolei rynkowe oczekiwania. Podczas środowej sesji z gospodarki amerykańskiej zostaną opublikowane kolejne dane z rynku nieruchomości dotyczące wydanych pozwoleń na budowy domów i rozpoczętych budów oraz produkcja przemysłowa. Eurodolar wybronił wsparcie na poziomie 1,3789 w postaci 50% zniesienia Fib całości fali wzrostowej z okolic 1,3672. Silnym oporem pozostaje poziom 1,3903.

Dzisiaj w nocy poznaliśmy dane dotyczące inflacji CPI z Nowej Zelandii. Nieoczekiwanie w pierwszym kwartale 2014 roku inflacja konsumencka wyhamował do 1,5% z 1,6% w skali roku, podczas gdy konsensus rynkowy kształtował się na poziomie 1,7%. Licząc kwartał do kwartału ceny wzrosły o 0,3%, czyli także mnej niż oczekiwania analityków zakładające wzrost o 0,5% k/k. Niższa inflacja CPI stawia pod znakiem zapytania plany Baku Rezerw Nowej Zelandii, który w najbliższych kilku miesiącach zamierzał zwiększyć ponownie koszt pieniądza. Przypomnę, że w marcu tego roku RBNZ podniósł stopy procentowe o 0,25% rozpoczynając cykl zacieśniania polityki monetarnej w Nowej Zelandii. Słabsze dane przyczyniły się do przeceny NZD. Para NZDUSD przełamała dzisiaj poziom 0,8600 i kontynuuje spadki. Silnym wsparciem pozostaje strefa 0,8500-0,8520.

Ostateczne dane o inflacji HICP zostaną opublikowane ze strefy euro. Analitycy oczekują, że finalnie inflacja wyhamowała w marcu do 0,5% w skali roku z 0,7%. Jeśli dane będą zgodne z prognozami, to nie będzie reakcji na EURUSD. Większej zmienności na tej parze możemy natomiast spodziewać się podczas publikacji danych o produkcji przemysłowej z USA i wystąpienia Janet Yellen w Nowym Jorku. Ponadto wieczorem zostanie opublikowany raport odnośnie kondycji amerykańskiej gospodarki tzw. Beżowa Księga.

EURUSD

Na wykresie dziennym eurodolara można zaobserwować ciekawy układ techniczny. Para wyhamowała wzrosty na poziomie 1,3903, który wyznacza 78,6% zniesienia Fib całości impulsu spadkowego rozpoczętego w dniu 13 marca 2014 roku. Wczoraj natomiast EURUSD wybronił wsparcie wynikające z 50% zniesienia Fib całości fali wzrostowej z okolic 1,3672. Przełamanie któregoś z tych poziomów będzie sygnałem do silniejszego ruchu kierunkowego.

NZDUSD

Dolar nowozelandzki znajduje się dziś pod presją sprzedających. Para NZDUSD przełamała poziom 0,86 i wyhamowała spadki na poziomie 0,8579 wynikającym z 23,6% zniesienia Fib. Techniczny obraz rynku wskazuje na możliwość pogłębienia korekty spadkowej na tej parze w rejon 0,8500-0,8520. W średnim terminie dominuje trend wzrostowy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Codzienny puls rynku: RBNZ może nie spieszyć się z kolejną podwyżką stóp

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!