Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Credit Agricole: kary UE mało dotkliwe, ale pogorszą atmosferę

Autor: wnp.pl (AS)
07-08-2017 10:23
Credit Agricole: kary UE mało dotkliwe, ale pogorszą atmosferę
Fot. Shutterstock.com

Potencjalne kary finansowe nie przyczynią się do istotnego pogorszenia sytuacji gospodarczej Polski - oceniają w swojej analizie ekonomiści Credit Agricole, podkreślają jednak, że w dłuższej perspektywie konflikt z Komisją Europejską może osłabić złotego.

Zaostrzający się spór polskiego rządu z Komisją Europejską sprawia, że w debacie publicznej coraz częściej pojawiają się spekulacji dotyczące ewentualnych kar nałożonych na Polskę. Ekonomiści Credit Agricole w swojej analizie udowadniają, że ich wysokość nie zachwieje finansami państwa, konflikt może jednak wywrzeć wpływ na obniżkę ratingów Polski, pogorszenie się klimatu inwestycyjnego, czy utrudnić negocjacje w sprawie następnego unijnego budżetu.
O co toczy się gra? Komisja Europejska zarzuca polskim władzom m.in. że uchwalona ostatnio ustawa o ustroju sądów powszechnych łamie postanowienia traktatu europejskiego. - Jeśli Trybunał Sprawiedliwości UE potwierdzi uchybienie członkowskie Polska będzie zobowiązana podjąć działania, które zapewnią wykonanie zaleceń KE. Jeżeli KE uzna, że Polska nadal nie podjęła środków zapewniających wykonanie wyroku Trybunału, może ona, po uprzednim umożliwieniu Polsce przedstawienia uwag, ponownie wnieść sprawę do Trybunału Sprawiedliwości, wskazując jednocześnie wysokość ryczałtu (jednorazowa płatność) i/lub okresową karę pieniężną do zapłacenia przez Polskę, jaką uzna za odpowiednią do okoliczności. W uzasadnionych przypadkach KE może wnioskować o nałożenie kar pieniężnych już przy pierwszym wyroku Trybunału – wyjaśniają analitycy CA. 

O jakich kwotach mówimy? Kwota kary ryczałtowej jest iloczynem tzw. stawki bazowej kary ryczałtowej (230 euro), współczynnika uwzględniającego możliwości finansowe danego państwa (7,53 w przypadku Polski), współczynnika wagi uchybienia (z przedziału 1-20) oraz liczby dni trwania uchybienia. Zakładając, że w wyniku postępowania w Trybunale kara ryczałtowa zostałaby nałożona na Polskę za rok, a współczynnik wagi uchybienia zostałby ustalony na poziomie 20, to jej kwota wyniosłaby 12,6 mln euro (ok. 0,003 proc. PKB Polski). Okresowa kara pieniężna naliczana jest za każdy dzień zwłoki następujący po wydaniu wyroku. Wysokość okresowej kary pieniężnej wyznaczana jest na podstawie iloczynu stawki bazowej (680 euro), współczynnika wagi uchybienia, współczynnika uwzględniającego możliwości finansowe danego państwa członkowskiego oraz współczynnika czasu trwania uchybienia.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

35 179 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

735 047 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP