Cyberprzestępczość najszybciej rosnącym zagrożeniem dla instytucji finansowych

Cyberprzestępczość najszybciej rosnącym zagrożeniem dla instytucji finansowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Co druga instytucja finansowa deklaruje, że wystąpiło u niej zjawisko nadużycia popełnionego przez cyberprzestępcę. To o blisko 35 proc. więcej niż przed rokiem i o 160 proc. więcej niż przed dwoma laty - wynika z badania Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych oraz firmy doradczej EY.

  • Badanie KPF i EY jest pierwszym z zakresu wyłudzeń, które obejmuje niemal cały rynek finansowy.
  • Jego wyniki pokazują, że zjawisko cyberprzestępczości w sektorze finansowym narasta.
  • Najczęściej pojawiającym się w ostatnich 12 miesiącach w bankach typem nadużycia były wyłudzenia z użyciem kart płatniczych.

Według autorów opublikowanego we wtorek badania "Nadużycia w sektorze finansowym" wyniki te jednoznacznie wskazują, że zjawisko cyberprzestępczości w sektorze finansowym narasta.

- Dziś odsetek zidentyfikowanych przypadków cyberataków w stosunku do pozostałych zidentyfikowanych nadużyć to 24 proc., podczas gdy trzy lata temu było ich zaledwie 0,4 proc. - wskazano.

Jak zaznaczył, cytowany w komunikacie, Marcin Bizoń z EY, biorąc pod uwagę uwidocznioną w badaniu rosnącą liczbę nadużyć związanych z działaniami cyberprzestępców w instytucjach finansowych, można stwierdzić, że te instytucje są zdecydowanie bardziej w centrum zainteresowania cyberprzestępców niż przeciętna firma.

- Z drugiej strony "lepsze" statystyki cyberataków w branży finansowej z pewnością są też zasługą coraz dokładniejszych metod detekcji i zapobiegania takim atakom stosowanych od lat i sukcesywnie rozwijanych w tym sektorze - ocenił.

Najczęściej pojawiającym się w ostatnich 12 miesiącach w bankach typem nadużycia były, jak zaznaczono, wyłudzenia z użyciem kart płatniczych, które występowały trzykrotnie częściej niż wyłudzenia kredytów.

Jak wynika z badania, większość ankietowanych w tym roku banków (ponad 76 proc.) spotkała się z wyłudzeniami kredytów. Blisko połowa z nich wskazała, że nadużycia te miały miejsce z udziałem cyberprzestępcy. Innymi nadużyciami, z którymi miało do czynienia 53 proc. ankietowanych banków, to wyłudzenia z użyciem karty płatniczej oraz nieautoryzowane transakcje. "Niemal wszyscy respondenci, którzy spotkali się ze zjawiskiem nieautoryzowanej transakcji, wskazali, że nadużycie to miało miejsce z udziałem cyberprzestępców, a aż połowa wskazała na udział pracowników. 18 proc. banków wskazało występowanie nadużyć wewnętrznych" - podkreślono.

Z kolei najczęściej spotykany typ nadużycia w firmach leasingowych to, nadużycia "związane z przedmiotem leasingu". Jak zaznaczono, w ramach tej grupy nadużyć najwięcej spośród ankietowanych wskazało przywłaszczenie przedmiotu leasingu (85 proc.). Większość firm spotkała się także z oszustwem (77 proc.), finansowaniem przedmiotu z wadą prawną (69 proc.) lub zawyżaniem wartości przedmiotu leasingu (54 proc.).

Jak zaznaczyli eksperci, nadużycia w instytucjach pożyczkowych związane są niemal wyłącznie z wyłudzeniami pożyczek. "Każda reprezentowana w tegorocznym badaniu instytucja pożyczkowa padła ofiarą wyłudzenia pożyczki w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Łącznie było to 2 607 przypadków wyłudzeń pożyczki, co stanowi średnio 290 przypadków na jedną instytucję pożyczkową. To przeciętnie 0,5 proc. wszystkich udzielonych pożyczek" - oceniono.

Wśród rodzajów nadużyć, z którymi miały do czynienia ankietowane instytucje, 22 proc. instytucji pożyczkowych wskazało na udział w wyłudzeniach pożyczek cyberprzestępców. "Instytucje pożyczkowe dużo rzadziej spotykają się z cyberprzestępczością w przypadku wyłudzeń produktów kredytowych niż banki, u których ten wskaźnik wynosi 46 proc." - wynika z badania. Analogiczna sytuacja dotyczy wyłudzeń produktów kredytowych z udziałem pracowników. Ponad połowa ankietowanych banków i co trzecia instytucja pożyczkowa zidentyfikowała w swojej instytucji przypadki takich nadużyć.

Jak podsumował Mariusz Witalis z EY, wśród największych wyzwań związanych z przeciwdziałaniem nadużyciom ankietowani wskazali m.in. ograniczenia wymiany informacji o skompromitowanych podmiotach i osobach pomiędzy instytucjami oraz organami ścigania, czy braki regulacyjne, które dotyczą m.in. walut wirtualnych.

Badanie KPF i EY jest pierwszym z zakresu wyłudzeń, które obejmuje niemal cały rynek finansowy. W jego tegorocznej edycji udział wzięło kilkadziesiąt działających na polskim rynku instytucji finansowych, w tym: banki, firmy leasingowe, instytucje pożyczkowe, firmy pośrednictwa kredytowego, zakłady ubezpieczeń oraz centra usług wspólnych dedykowane branży finansowej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Cyberprzestępczość najszybciej rosnącym zagrożeniem dla instytucji finansowych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!