LIVE XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Czego trzeba europejskiej gospodarce, aby nie została w tyle

Rozwijanie innowacyjnych branż gospodarki, dłuższa i efektywniejsza praca oraz mniejsza biurokracja to główne aspekty, na których musi skupić europejska gospodarka, jeśli nie chce tracić konkurencyjności na globalnym rynku - wskazał we wtorek Indermit Gill, główny ekonomista Banku Światowego na Europę i Azję Środkową, podczas dyskusji poświęconej funduszom UE, która odbyła się w ramach EEC 2012.

Gill zaznaczył, że choć europejskie przedsiębiorstwa mają dobrą markę, to muszą dbać o swoją innowacyjność, a przede wszystkim podnosić efektywność produkcji. Bez tego Europie trudno będzie zwiększać udział eksportu w wymianie handlowej.

- Dobrze prezentuje się efektywność pracy w północnej i zachodniej Europie, ale gorzej wygląda to w krajach południa. Przykładowo belgijski pracownik jest dwukrotnie efektywniejszy od greckiego. Problem spadku efektywności narasta też we Włoszech. Natomiast pod tym względem Europa odstaje od USA czy Japonii - mówił ekonomista.

Dodał natomiast, że Europę można uznać za supermocarstwo pod względem jakości życia. Podał przy tym wyliczenia, które wskazują, że chociaż Europę zamieszkuje tylko 10 proc. globalnej populacji, to nasz kontynent odpowiada za 60 proc. światowych wydatków socjalnych.

- Aby taki stan był możliwy do utrzymania, będzie potrzebna coraz dłuższa i efektywniejsza praca. W przeciwnym wypadku systemy emerytalne państw europejskich nie poradzą sobie z wypłatą świadczeń - podkreślił Gill.

Zaznaczył też, że Europa ma wiele do zrobienia na tle chociażby USA czy Japonii pod względem poprawy klimatu do prowadzenia biznesu. Chodzi przede wszystkim o większą deregulację oraz mniej rozbudowaną, a przy tym bardziej nowoczesną i efektywną administrację.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Czego trzeba europejskiej gospodarce, aby nie została w tyle

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!