Czy 70-proc. podatek wyeliminuje patologie w spółkach Skarbu Państwa?

Czy 70-proc. podatek wyeliminuje patologie w spółkach Skarbu Państwa?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Sejm w ekspresowym tempie uchwalił nowelizację ustawy nakładającej 70 proc. podatek od odpraw i odszkodowań z tytułu zakazu konkurencji prezesów i członków zarządów spółek z udziałem m.in. Skarbu Państwa. Zgodnie z pierwotną wersją autorstwa posłów PiS podatek miał wynosić 65 proc. ale zaproponowana stawka 70 proc. zyskała poparcie sejmowej komisję finansów i potem całej izby.

Za projektem przygotowanym przez PiS opowiedziało się 282 posłów z klubów PiS, Kukiz'15 i PSL, 7 było przeciw (4 z klubu PO i 3 z Nowoczesnej), 142 posłów Platformy i Nowoczesnej się wstrzymało.

Teraz ustawą zajmie się Senat - prawdopodobnie już w czwartek 26 listopada - a następnie trafi do podpisu prezydenta.

Projekt został uchwalony w ekspresowym tempie, tak aby mógł wejść w życie od 1 stycznia 2016 roku. Posłowie wszystkich klubów przyznali podczas pierwszego czytania, że w spółkach z udziałem skarbu państwa dochodzi do patologii związanych z odprawami dla prezesów. Nie było jednak zgody, że proponowany przez PiS 65 proc. podatek je wyeliminuje.

Na to, że ustawa zostanie uchwalona jeszcze w środę, a w czwartek trafi do Senatu, liczył szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. Pytany przez dziennikarzy w Sejmie, dlaczego projekt jest procedowany w pośpiechu, powiedział, że zmiany do ustawy o podatku PIT należy wprowadzać przed 30 listopada i to jest termin, który obowiązuje przy ustawach podatkowych, by nowe prawo obowiązywało od początku roku.

Co to był za projekt?

Projekt ustawy miał zaledwie dwa artykuły, a uzasadnienie do niego zmieściło się na jednej stronie. Napisano w nim, że zmierza on do przeciwdziałania patologiom polegającym na przyznawaniu wyjątkowo wysokich odpraw oraz odszkodowań z tytułu zakazu konkurencji członkom zarządów spółek z udziałem Skarbu Państwa. - Celem wysokiego opodatkowania ponad rozsądne minimum jest wpłynięcie na zachowania stron takich kontraktów i dostosowanie wysokości odpraw i odszkodowań do rozsądnych i uczciwych standardów - czytamy w uzasadnieniu.

W przypadku odpraw jako próg podatkowy przyjęto próg trzymiesięcznego wynagrodzenia, a wobec odszkodowań z tytułu umów o zakazie konkurencji zaproponowano wysokość odpowiadającą wynagrodzeniu za okres 6 miesięcy, w czasie których spółka wypłaca byłemu członkowi zarządu odszkodowanie za niepodejmowanie zatrudnienia u konkurencji.

Posłowie zaakceptowali także zgłoszony jako poprawka zapis, który przesądza, że podatek "od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych" będzie odprowadzany przez firmy, które dokonują wypłat. Zdecydował również, że podatek będzie miał zastosowanie do dochodów osiągniętych od 1 stycznia 2016 roku.

Zdaniem autorów projektu - posłów PiS - zmiana wywoła pozytywne skutki społeczno-gospodarcze oraz finansowe dla budżetu państwa poprzez zwiększenie wpływów do budżetu.

Posłowie: patologii nie wyeliminujemy

Podczas debaty nad projektem ustawy posłowie uznali, że likwidacja patologii w spółkach z udziałem skarbu państwa jest konieczna. Stanowisko PiS poparł w imieniu klubu Kukiz'15 Rafał Wójcikowski. Podkreślał, że patologią są sytuacje, gdy ktoś wchodzi do władz spółki skarbu państwa tylko po to, by wziąć wysoką odprawę.

Ubolewał, że stawka tego podatku może być zgodnie z prawem niższa niż 75 proc. - Premier Węgier Victor Orban wprowadził 90 proc. podatku i jakoś świat się nie zawalił - mówił Wójcikowski.
Wątpliwości do projektu mieli przedstawiciele PO, Nowoczesnej i PSL.

- Jesteśmy zwolennikami kompleksowego uregulowania tej sytuacji, Ale projekt budzi jednak wiele wątpliwości prawnych. Projekt w wersji, jaką proponuje komisja finansów publicznych, budzi wątpliwości prawne i może być uznana za niekonstytucyjny - mówił Michał Jaros z PO

Marek Jakubiak reprezentujący klub Kukiz15 podczas pierwszego czytania stwierdził, że patologia polega na tym, iż ludzie zarabiają nienależne pieniądze; chodzi o miliony złotych. Jego zdaniem zmniejszenie poziomu wynagrodzeń prezesów spółek skarbu państwa do poziomu 30-50 tys. zł nie spowoduje niczego poza tym, że skarb państwa zaoszczędzi trochę pieniędzy. - Spółki jak działały, tak będą działać nadal - powiedział i oświadczył, że jego klub poprze zmiany.

Także Paulina Hennig-Kloska z Nowoczesnej mówiła, że w spółkach skarbu państwa dochodzi do patologii, ale jej zdaniem ani PiS, ani PO z tym zjawiskiem wcześniej nie walczyły. Wskazała, że w 2008 r. odprawy dla prezesów nominowanych przez polityków PiS, LPR i Samoobrony kosztowały ponad 100 mln zł, a nie lepiej było za rządów PO-PSL. Zaapelowała o odpolitycznienie spółek skarbu państwa. - Jak usuwać patologie w spółkach skarbu państwa? Prywatyzacja, nie karne odsetki są rozwiązaniem - oceniła. Jej zdaniem zmiany zaproponowane w projekcie będą nieskuteczne i budzą wątpliwości konstytucyjne, dlatego posłowie Nowoczesnej wstrzymają się od głosu.

Genowefa Tokarska z PSL zwróciła uwagę, że autorzy projektu nie podali, jak częste jest o zjawisko. - Jeżeli takowe mają miejsce, to projekt ustawy należy uznać za uzasadniony - powiedziała. Zastrzegła, że nie ma jednak zgody PSL na tempo prac, bowiem jeszcze dziś zmiana ma być przegłosowana przez Sejm. - Niepokojem napawa fakt, że to kolejny projekt przedłożony przez PiS procedowany w taki sposób - zwróciła uwagę. Dodała, że do projektu nie ma właściwego uzasadnienia, opinii kogokolwiek, czy kalkulacji finansowej.

Argumenty za 65-proc. podatkiem

Rzecznik rządu Elżbieta Witek oceniła w środę w rozmowie z dziennikarzami, że jeśli proponowana przez PiS zmiana wejdzie w życie, to przede wszystkim naprawi tę niesprawiedliwą sytuację, że niektórzy otrzymują milionowe odprawy, a na utrzymanie dziecka niepełnosprawnego dodatek wynosi sto kilkadziesiąt złotych.

- To jest skrajnie niesprawiedliwe. Poza tym dzięki wprowadzeniu tej ustawy będziemy mieli pieniądze na sfinansowanie ambitnego programu PiS - dodała Elżbieta Witek. Wyraziła nadzieję, że ustawa zostanie uchwalona do końca listopada, tak by mogła wejść w życie już 1 stycznia 2016 r.

Gabriela Masłowska z PiS wyjaśniła przedstawiając projekt, że część pracowników uzyskujących ponadprzeciętne wynagrodzenia, często w wyniku różnych powiązań i układów, została rażąco uprzywilejowana. Uzyskali oni prawo do odpraw lub wynagrodzenia z tytułu zakazu konkurencji przez okres dłuższy niż przysługujący większości zatrudnionych.

- Otrzymujemy informacje od wyborców, że wiele umów przyznających lub podwyższających wysokie odprawy lub odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji zostało zawartych w ostatnich miesiącach, w przeddzień wyborów do Sejmu i Senatu - mówiła.

Jej zdaniem zmiana wyeliminuje patologie w spółkach z udziałem skarbu państwa, z udziałem jednostek samorządu terytorialnego, w spółkach komunalnych i w państwowych osobach prawnych. Wskazała, że chodzi o spółki, w których te podmioty mają większość głosów.

- Jesteśmy przekonani, że nie ma powodów do dalszego pogłębiania rozwarstwienia płacowego. Aż 91 proc. badanych Polaków ocenia poziom rozwarstwienia, jako zbyt wysoki w Polsce - powiedziała.

Szef sejmowej komisji finansów Wojciech Jasiński z PiS oceniając projekt powiedział, że prezesi dużych spółek powinni godnie zarabiać, ale w przypadku spółek skarbu państwa można dojść do wniosku, że ich zarobki są "zanadto godne". - W niektórych spółkach skarbu państwa udział skarbu państwa obniżono do poziomu poniżej 50 proc., a głównym celem tego obniżenia było zapewnienie nadmiernie wysokich zarobków - powiedział Jasiński. Według niego propozycje zawarte w projekcie są słuszne. - Chcemy doprowadzić do tego, że nadmiernie wysokie odprawy, czy odszkodowania (…) będą ograniczane - mówił.

Wiceminister finansów Konrad Raczkowski powiedział, że rząd nie przyjął stanowiska wobec projektu, ale zdaniem MF proponowane w nim rozwiązania są wyczerpujące i zasługują na przyjęcie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Czy 70-proc. podatek wyeliminuje patologie w spółkach Skarbu Państwa?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!