Czy GPW poradzi sobie na jednolitym rynku kapitałowym w UE?

Czy GPW poradzi sobie na jednolitym rynku kapitałowym w UE?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Utworzenie jednolitego rynku kapitałowego w Unii Europejskiej, to również wyzwanie dla polskich inwestorów i instytucji, a przede wszystkim dla naszej giełdy. Czy sobie z tym poradzi?

Niedawno opublikowana została "Zielona księga" poświęcona kreowaniu wspólnego rynku kapitałowego w całej UE, a do połowy maja będą trwały konsultacje w tej sprawie.

– Swobodny przepływ kapitału pomiędzy krajami członkowskimi to jeden z fundamentów UE. Idea ta ma posłużyć zwiększeniu zdolności gospodarki europejskiej. Na pewno napotka szereg ograniczeń wynikających z różnych systemów prawnych, regulacyjnych, podatkowych, są nawet różnice w definicji papierów wartościowych – mówi Waldemar Markiewicz, prezes Izby Domów Maklerskich.



Niemniej, jednak pomimo tych przeszkód wynikających z otoczenia prawnego – sama idea jest ważna – dodaje gość PR 24.

Priorytetem Komisji Europejskiej jest pobudzenie wzrostu gospodarczego i zwiększenia miejsc pracy przez zdobywanie przez firmy kapitału na rynku kapitałowym, a nie tylko poprzez kredyty w bankach.

– Rynek kapitałowy odgrywa wielką rolę w zwiększaniu produktywności przedsiębiorstw i ich konkurencyjności – dopowiada Waldemar Markiewicz.
Priorytetem jest także zwiększenie konkurencyjności krajów UE, jako miejsca inwestycji dla międzynarodowych inwestorów. Punktem odniesienia są Stany Zjednoczone.

Z dokumentu, jakim jest zielona księga dotycząca jednolitego rynku kapitałowego Unii Europejskiej wynika, że europejskie przedsiębiorstwa są w znacznie większym stopniu uzależnione od finansowania bankowego niż ma to miejsce w Stanach Zjednoczonych.

– W UE 70 proc. środków na rozwój czy na działalność firm pochodzi z banków, a tylko 30 proc. z rynku kapitałowego, natomiast w Stanach Zjednoczonych proporcja jest odwrotna podaje Waldemar Markiewicz.

Stany Zjednoczone są bardziej jednolitym rynkiem, ze zdecydowanie mniejszymi problemami prawnymi i regulacyjnymi.

– Ta sytuacja ma nas mobilizować do wysiłku – uważa gość PR 24.

I dodaje, ze w krajach anglosaskich kultura inwestycyjna jest większa i występuje tam większa skłonność gospodarstw domowych do przeznaczania środków na inwestycje.

Brakuje świadomości, że banki i rynek kapitałowy odgrywają różną rolę w finansowaniu przedsiębiorstw.

– Banki z reguły finansują przemysły tradycyjne, takie, które mają duże aktywa trwałe, na których banki się mogą zabezpieczyć. Natomiast, jeśli chodzi o przedsiębiorstwa na wczesnym etapie rozwoju, takie które dużo inwestują w badania i rozwój, innowacyjne, to w tym wypadku zdecydowanie większą rolę odgrywają rynki kapitałowe – mówi prezes Izby Domów Maklerskich.

Zwiększenie roli rynków kapitałowych w finansowaniu gospodarki oznacza wspomaganie przedsiębiorstw w unowocześnieniu ich produkcji i w zwiększeniu produktywności.

– Bez rynku kapitałowego Dolina Krzemowa by się nie rozwijała. Dlatego tak ważne jest zmienianie kultury inwestycyjnej w Europie, tworzenie zachęt dla inwestorów, maksymalne wyeliminowanie barier regulacyjnych – dopowiada Waldemar Markiewicz. – Według OECD, wzrost produktywności, to główne źródło dalszego wzrostu gospodarczego na świecie do 2060 roku.

A głównym źródłem produktywności jest innowacyjność.

Co z tego wynika dla Polski i jaką rolę powinna odegrać warszawska GPW?

Europejska unia rynków kapitałowych powinna być również postrzegana jako sposób wspomagania rozwoju rynków na szczeblu krajowym.
– Izba Domów Maklerskich wielokrotnie występowała do ministra finansów o wypracowanie strategii rozwoju rynku kapitałowego w Polsce, czyli o opracowanie "Zielonej Księgi" dla Polski – podaje prezes Izby.

W jego opinii plany integracji europejskiego rynku kapitałowego nie negują potrzeby wspierania krajowego rynku przez polskie władze i instytucje.
Czy warszawska giełda nie zostanie zmarginalizowana?

- Giełda jest częścią systemu, zapewnia płynność, koncentrację obrotu, problem jest natomiast z nowymi emitentami wskazuje Waldemar Markiewicz.
Po reformie OFE dopływ kapitału zmalał. – Trzeba aktywnie podjąć działania, by tę dziurę zasypać, stworzyć zachęty do oszczedzania w III filarze – mówi Waldemar Markiewicz.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Czy GPW poradzi sobie na jednolitym rynku kapitałowym w UE?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!