PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Czy ustawa frankowa "zabije" banki a uratuje kredytobiorców?

Autor: wnp.pl (Katarzyna Walterska)
10-02-2016 20:25
Czy ustawa frankowa "zabije" banki a uratuje kredytobiorców?
Fot. Shutterstock

Deprecjacja złotego, szczególnie do franka szwajcarskiego od ponad roku wzbudza wiele emocji. Kredytobiorcy chcieli wsparcia rządu, i rząd - poprzedni PO-PSL - próbował znaleźć rozwiązanie. W sejmie VII kadencji był projekt ustawy, ale parlament nie zdążył go uchwalić. 15 stycznia br. Kancelaria Prezydenta RP przedstawiała swoje propozycje, które szczegółowo przeanalizowali eksperci z Narodowego Banku Polskiego.

Co z nich wynika dla sektora bankowego? Czy kredytobiorcy skorzystają na propozycjach zawartych w projekcie? Kto zyska a kto straci? Czy projekt w kształcie zaproponowanym przez prezydenta ma szanse na przyjęcie przez parlament?
Eksperci z Narodowego Banku Polskiego obliczyli, że łączne bezpośrednie koszty wprowadzenia ustawy kilkukrotnie przewyższają obecne zyski sektora bankowego, co zagroziłoby jego stabilności.  W wariancie I koszt wyniesie 44 mld zł a w wariancie II 38 mld zł. Wariant I jeśli zdecydują się wszyscy kredytobiorcy, wariant II - kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyty w latach 2007-2008.

Najpierw jednak przyjrzyjmy się co proponuje Kancelaria Prezydenta RP w swojej wersji projektu ustawy o restrukturyzacja walutowych kredytów. Projekt przewiduje dwa główne rozwiązania, z których mogą skorzystać kredytobiorcy spłacający kredyty walutowe: zwrot spreadów walutowych oraz restrukturyzację kredytu.

O co chodzi w projekcie ustawy frankowej?

Na wniosek kredytobiorcy bank będzie musiał dokonać zwrotu spreadów walutowych stosowanych przy wypłacie kredytu i spłacie rat. Spread liczony ma być do średniego kursu NBP i dodatkowo mają być od niego naliczone odsetki ustawowe. Tak obliczona kwota ma pomniejszać wartość pozostałego do spłaty kapitału kredytu.

Kredytobiorcy mogą ponadto wnioskować do banku o jedną z dwóch opcji restrukturyzacji kredytu:

Restrukturyzacja dobrowolna - polega na zmianie umowy kredytowej (restrukturyzacji) i zastąpieniu kredytu walutowego kredytem złotowym poprzez przeliczenie pozostałego do spłaty kapitału kredytu po zdefiniowanym w ustawie „kursie waluty obcej” (KWO) i zastąpieniu bazowej stopy oprocentowania przez WIBOR. Marża kredytu pozostałaby taka sama jak w oryginalnym kredycie walutowym. Bank może nie wyrazić zgody na zastosowanie restrukturyzacji dobrowolnej.

Restrukturyzacja przymusowa - w zamyśle projektodawcy nie ingeruje w treść umowy kredytowej, ale - podobnie jak w przypadku restrukturyzacji dobrowolnej - zakłada przeliczenie kapitału pozostałego do spłaty kursem KWO i uiszczanie kolejnych rat na podstawie harmonogramu spłat ustalonego dla tak przeliczonego kapitału. Oprocentowanie kredytu pozostaje w tym wariancie restrukturyzacji bez zmian, tj. zależne jest od stopy bazowej LIBOR. Bank ma obowiązek zastosować restrukturyzację przymusową na wniosek kredytobiorcy.

KOMENTARZE (18)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 264 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP