Deficyt w obrotach bieżących w II kw. wyniósł 553 mln euro

Deficyt w obrotach bieżących w II kw. wyniósł 553 mln euro
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Deficyt w obrotach bieżących w II kwartale 2014 roku wyniósł 553 mln euro i był o 190 mln euro większy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - poinformował we wtorek Narodowy Bank Polski w raporcie na temat bilansu płatniczego Polski.

"O jego poziomie zadecydowały: ujemne salda dochodów pierwotnych (2 mld 586 mln euro) oraz dochodów wtórnych (51 mln euro) oraz dodatnie salda usług (2 mld 13 mln euro), obrotów towarowych (71 mln euro). Relacja deficytu rachunku bieżącego do PKB wyniosła minus 0,6 proc." - napisano w komunikacie.

Bank centralny podał, że zarejestrowana zmiana salda rachunku bieżącego była wynikiem pogorszenia salda obrotów towarowych o 712 mln euro, usług o 438 mln euro oraz salda dochodów wtórnych o 141 mln euro. "W omawianym kwartale ujemne saldo dochodów pierwotnych zmniejszyło się o 1 mld 101 mln euro" - dodano.

NBP poinformował, że łączna wartość salda rachunku bieżącego i kapitałowego była dodatnia i wyniosła 3 mld 93 mln euro, a relacja łącznego salda rachunku bieżącego i kapitałowego do PKB w II kw. wyniosła 3,1 proc. Dodatnie saldo rachunku kapitałowego ukształtowało się na poziomie 3 mld 646 mln euro.

Zgodnie z komunikatem NBP eksport towarów w II kwartale 2014 r., został oszacowany na poziomie 38 mld 829 mln euro, a import w wysokości 38 mld 758 mln euro. "W porównaniu z analogicznym okresem 2013 r. odnotowano zarówno wzrost eksportu towarów (o 2 mld 230 mln euro tj. o 6,1 proc.), jak i wzrost importu (o 2 mld 942 mln euro tj. o 8,2 proc.)" - podał bank centralny.

Saldo obrotów towarowych było w II kw. dodatnie i wyniosło 71 mln euro, podczas gdy w II kwartale ubiegłego roku wyniosło ono 783 mln euro.

Jednocześnie saldo zagranicznych inwestycji w Polsce było dodatnie i wyniosło 6 mld 770 mln euro. "O wysokości tego salda zadecydował w głównej mierze napływ kapitału netto z tytułu inwestycji portfelowych oraz inwestycji bezpośrednich" - wyjaśniono.

NBP zaznaczył, że bilans płatniczy Polski za drugi kwartał 2014 r. został po raz pierwszy przygotowany w oparciu o nowe standardy określone przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy w podręczniku bilansu płatniczego i międzynarodowej pozycji inwestycyjnej BPM6. Wskazano, że na poziomie europejskim zarówno EBC, jak i Komisja Europejska znowelizowały swoje wymagania sprawozdawcze regulowane odpowiednimi aktami prawnymi.

Jak podaje NBP, saldo obrotów bieżących jest łączną miarą rozliczeń gospodarki z zagranicą, wynikającą z bieżących operacji - głównie kupna i sprzedaży towarów i usług. Deficyt obrotów bieżących oznacza, że część towarów lub usług kupiliśmy na kredyt, a zatem stanowi on miarę zapożyczania się gospodarki za granicą w danym okresie i określa tempo wzrostu długu zagranicznego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Deficyt w obrotach bieżących w II kw. wyniósł 553 mln euro

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!